X
تبلیغات
حوادث و سوانح جاده ها
حوادث و سوانح جاده ها
در این وبلاگ از حوادث ترافیکی جاده ها و شهرها دیدن فرمایید.لطفا نظر ات خود را مرقوم نمایید . متشکرم 
قالب وبلاگ
حوالی ساعت دو بعد از ظهر جمعه بر اثر واژگونی یک دستگاه سواری سمند راننده و دو نفر سرنشین آن دچار آسیب شده بودند که پس از اطلاع آمبولانس 115 سرآسیاب و آمبولانس های امداد هلال احمر بادرود و نطنز به محل حادثه اعزام و مجروحین را که یک آقا و دو نفر خانم بودند به بیمارستان فاطمیه بادرود اعزام نمودند . این خودرو از بندر عباس بسوی اراک در حرکت بود و به گفته آقای عبدالله فردوسی ( مسول پایگاه 115 سرآسیاب ) حال مجروحین رضایت بخش است .

[ شنبه نهم فروردین 1393 ] [ 0:31 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

به گزارش خبرنگار بلاغ در سوادکوه،لحظاتی پیش یک اتوبوس مسافربری در محور شوراب سوادکوه واژگون شد.

گزارش اولیه حاکی از آن است که در این حادثه 30 نفر مصدوم شدند و هنوز آماری از کشته ها در دست نیست.

دو تیم امداد جاده ای هلال احمر از گدوک و ارفعده به منطقه اعزام شدند و یک نیروی پشتیبانی هلال احمر از زیراب نیز در حال اعزام می باشد.

اخبار تکمیلی متعاقبا منتشر می شود

[ شنبه نهم فروردین 1393 ] [ 0:23 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

امروز پرترافیک ترین روز سال است

رییس پلیس راهور ناجا گفت: یکی از اولویتهای پلیس راهور در سال جدید نصب سیستم‌های نظارتی بر 30 هزار کیلومتر در محورهای کشور است.

اسکندر مومنی صبح امروز در حاشیه بازدید عملیاتی از دوربین‌های ترافیکی و محورهای خراسان رضوی با اشاره به اینکه، امروز پرترافیک‌ترین روز سال 93 است و تمام کسانی که در مرحله اول به سفر رفتند در حال بازگشت هستند و در مرحله دوم در حال رفتن به مسافرت هستند، گفت: از تمامی شهروندان و مسافران درخواست می‌شود امروز را برای سفر انتخاب نکنند.

رییس پلیس راهور ناجا ادامه داد: خوشبختانه امسال سرعت متوسط خودروها چهار کیلومتر کاهش پیدا کرده است همچنین تخلفات 21 درصد و تصادفات 13 درصد کاهش داشته است.

او با بیان اینکه محورهای اصفهان به شیراز، استان گیلان و سبزوار به نیشابور پر تصادف‌ترین مسیرهای کشور است، گفت: بیشترین سهم حوادث در این مسیرها خصوصا جاده‌های کویری واژگونی و علت آن هم خستگی و خواب آلودگی است.

مومنی با اشاره به اینکه تخلفات عمده در رانندگی خستگی، خواب آلودگی، سبقت و سرعت غیرمجاز است گفت: خوشبختانه با اطلاع‌رسانی و آموزش‌های صحیح، واژگونی از 46 درصد به 38 درصد کاهش یافته است.

رییس پلیس راهور ناجا گفت: با توجه به اینکه خراسان رضوی در تمام ایام سال پرتردد است اما تخلفات در محورهای برون شهری و درون شهری این استان کاهش پیدا کرده است.

[ شنبه نهم فروردین 1393 ] [ 0:16 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]


 یک ساعتی به تحویل سال نو مانده بود که نزدیک به 60 نفر از جوانان یک شهر کوچک 10 هزار نفری نزدیک به شیراز تصمیم می گیرند تا لحظه تحویل سال را در کنار تخت جمشید باشند.

یازده خودرو سواری که همگی راننده و سرنشین جوان دارند به سرعت حرکت می کنند تا فاصله 50 کیلومتری مسیر تخت جمشید را بپیمایند و لحظه تحویل سال آنجا باشند.

شور جوانی و همراه بودن یازده خودرو در مسیری میانبر و فرعی و البته ناهموار به سمت تخت جمشید همگی دست به دست هم می دهند تا لحظاتی بعد حادثه ناخوشایندی رخ دهد.

یازده خودرو همراه هم، که رانندگان و سرنشینانش همگی جوان عموما زیر 30 سال هستند باعث می شود تا سرعت بالا و سبقت غیرمجاز باعث تصادفی وحشتناک شود.

خوذرو ها همگی در حال حرکتند. به میانه های راه که می رسند دو خودرو پژو از نوع 405 و 206 می ایستند تا از بقالی بین راه تنقلات خود را فراهم آورند.

در این میان اما اتفاق عجیبی هم روی می دهد. یکی از سرنشینان خودرو 405 با اصرار از سرنشین دیگری در خودرو 206 می خواهد تا جایشان را با هم عوض کنند.

این اتفاق علی رغم مخالفت سرنشین 206 رخ می دهد و این جابجایی انجام می گیرد؛ سرنشین خودرو 405 به اصرار خود جایش را با یکی از سرنشینان خودرو 206 عوض می کند.

حرکت دوباره آغاز می شود؛ راننده جوان خودرو 206 که نمی خواست از قافله کاروان دوستانش عقب بیافتد در آن ساعت شب بر سرعت خود می افزاید، او قصد دارد عقب ماندگی از خودروهای دوستانش را جبران کند. به خاطر همین هم هست که سرعتش را تا 120 و 140 کیلومتر در ساعت افزایش می دهد.

حادثه اما زمانی رخ می دهد که خودرو 206 در حال سبقت با کامیونی روبرو می شود که از مقابل می آید.... برخورد شدیدی انجام می شود؛ برخوردی بسیار شدید که در دم جان 5 جوان سوار بر خودرو 206 را می گیرد.

البته در این میان راننده کامیون که به اتفاق همسرش در حال حرکت بوده اند نیز بی نصیب نمی مانند و جراحات نسبتا سنگینی بر می دارند اتفاق بسیار تلخ تر اما همان سرنشینان خودرو 206 است که برخوردشان با کامیون آن قدر شدید بوده که حتی شناسایی جنازه ها با مشکل مواجه می شود.

کمنر از یک ساعت خبر در زادگاه آن جوانان-شهر داریون- می پیچد.شایعه پشت شایعه که تعداد کشته شدگان را تا 10 نفر نیز می رساند .همین امر موجب می شود تا بسیاری از خانواده هایی که اطلاع داشتند فرزندشان عزم تخت جمشید کرده اند به سمت محل تصادف حرکت کنند.

اما ظاهرا همچنان اجل دست بردار نیست زیرا یکی از جوانانی که به هوای دیدن صحنه تصادف و اطلاع یافتن از کشته شدگان با موتور به سمت محل حادثه می رود در بین راه از جاده منحرف و با برخورد به تخته سنگی بزرگ جانش را از دست می دهد تا تعداد کشته شدگان به عدد 6 برسد.

نکته تاسف بار تر این است که ششمین نفری که جانش را از دست داده متاهل بوده و تا چند روز دیگر صاحب فرزندی می شود که دیگر سایه پدرش بالای سرش نیست...

تشییع جنازه ها روزدوم نوروز انجام می شود. در شهری کوچک درگذشت 6 جوان آن را به ماتمکده تبدیل می کند.

[ شنبه نهم فروردین 1393 ] [ 0:11 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

مرکز مدیریت راه های کشور

موتورسیکلت‌ها حق تردد در جاده را ندارند

مرکز مدیریت راه های کشور از ممنوعیت عبور و مرور انواع موتورسیکلت در طرح نوروزی خبر داد.

عبور و مرور انواع موتورسیکلت در ایام اجرای طرح نوروزی در تمامی آزادراه ها، بزرگراه ها و محورهایی که ضرورت ایجاب کند، ممنوع خواهد بود.

در همه محورهای برون شهری که در ایام نوروز ممنوعیت و محدودیت ترافیکی برای انواع تریلر و کامیون اعمال می شود، عبور و مرور انواع تریلر، کامیون و تانکرهای حامل مواد سوختی و فاسد شدنی، از این امر مستثنی است و ممنوعیت تردد این قبیل از وسایل نقلیه فقط در راههایی است که مقررات یکطرفه شدن عبور و مرور در آنها اجرا می­شود یا ممنوعیت تردد در طول سال دارد.

در محور کرج- چالوس ؛ تردد انواع تریلر، کامیون و کامیونت همچنان ممنوع است.

تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 21 روز پنجشنبه تا 9 روز جمعه اول فروردین از مرزن آباد به سمت کرج ممنوع است و با اعلام مأموران پلیس راه در محل، تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 24 فردا تا 9 روز جمعه اول فروردین از میدان امیرکبیر کرج به سمت مرزن آباد بصورت یکطرفه خواهد بود.

تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 2 بامداد جمعه تا ساعت هشت روز شنبه دوم فروردین از مرزن آباد به سمت کرج ممنوع است و با اعلام مأموران پلیس راه در محل ، تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 23 جمعه تا هشت روز شنبه دوم فروردین از میدان امیرکبیر کرج به سمت مرزن آباد بصورت یکطرفه خواهد بود.

تردد انواع وسایل نقلیه در محور کرج-چالوس از ساعت 12

روزهای 4، 8، 13، 14 ،15 و 16 فروردین تا ساعت 3 بامداد روزهای بعد، از کرج به سمت مرزن آباد ممنوع است و تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 15 تا 3 بامداد روز های بعد، از مرزن آباد به سمت کرج به صورت یک طرفه خواهد بود.

تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 17 تا 24 روز 12 فروردین از میدان امیرکبیر کرج تا دهانه شمالی تونل کندوان در استان البرز به منظور تخلیه بار ترافیکی ممنوع است.

تردد انواع تریلر در محور هراز ممنوع است

مرکز مدیریت راه های کشور اعلام کرد: تردد انواع تریلر در محور هراز همچنان ممنوع است.

تردد انواع کامیون و کامیونت به استثنای حاملان مواد سوختی و فاسدشدنی از ساعت 12 تا ساعت یک بامداد تا روز سه شنبه پنجم فروردین و از ساعت 6 روز پنجشنبه هفتم فروردین تا ساعت یک بامداد روز شنبه نهم فروردین و از ساعت 12روز دوشنبه یازدهم فروردین تا ساعت 12 روز شنبه 16 فروردین از تهران به آمل و بالعکس ممنوع است.

تردد انواع وسایل نقلیه در محور هراز از ساعت 13 روزهای 4 و8 و14و 15 فروردین تا ساعت یک بامداد روزهای بعد، از رودهن به آب اسک ممنوع است.

تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 15 این روزها تا یک بامداد روزهای بعد، از آب اسک تا رودهن (محدوده مشاء) به صورت یکطرفه خواهد بود.

در محور فیروزکوه، تردد انواع تریلر و کامیون به استثنای حاملان مواد سوختی و فاسدشدنی از ساعت 12 تا یک بامداد تا روز سه شنبه پنجم فروردین و از ساعت 6 روز پنجشنبه هفتم فروردین تا ساعت یک بامداد شنبه نهم فروردین و از ساعت 12 دوشنبه یازدهم تا ساعت 12 شنبه شانزدهم فروردین از تهران به قائمشهر و بالعکس ممنوع است

[ چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1392 ] [ 21:53 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

وزیر بهداشت در بازدید از پایگاه‌های جاده‌ای عنوان کرد
دکتر قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه 18 هزار پایگاه اورژانس و 2 هزار و 10 تکنسین اورژانس در ایام تعطیلات نوروز برای کمک به هموطنان در آماده باش کامل هستند گفت: در تلاش هستیم که در سال 93 اورژانس را به یک سازمان تبدیل کنیم.
 دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت امروز 28 اسفند در بازدید از پایگاه‌های جاده‌ای اورژانس 115 با بیان اینکه حوزه‌ی بهداشت و درمان به خصوص اورژانس چه بیمارستانی و چه جاده‌ای در تمام تعطیلات نوروز در حالت آماده باش کامل هستند، گفت: 18 هزار پایگاه اورژانس با بیش از 2 هزار و 10 نیروی اورژانس در حالت آماده باش کامل قرار دارند تا به هموطنان در این تعطیلات ارائه خدمت کنند.

وی ادامه داد: همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین از هموطنان درخواست می‌کنم که در صورت سفر در ایام نکات ایمنی را در حین رانندگی رعایت کنند تا سفری ایمن و خوش برای خود و دیگران رقم بزنند.

وزیر در پاسخ به این سوال که آیا در این ایام پزشکان متخصص در اورژانس بیمارستان‌ها حضور دارند، عنوان کرد: اینکه به طور عام قول بدهم که در هر ساعت شبانه روز متخصص اورژانس در بیمارستان حضور داشته باشد، ادعای سختی است، اما اگر مقایسه‌ای نسبت به سال قبل برای حضور پزشکان در بیمارستان‌ها داشته باشیم، شرایط امسال بهتر است، چرا که طبق دستور العمل معاونت درمان وزارت بهداشت، برنامه ریزی شده تا پزشک متخصص به صورت شیفتی در بیمارستان‌ها حضور داشته باشد و پاسخگوی بیماران نیازمند باشد.

وی در خصوص چالش‌هایی که اورژانس کشور با آن روبرو است، تصریح کرد:‌ مشکلات حوزه‌ی اورژانس به دو دسته‌ی ساختاری و برنامه‌ای تقسیم می‌شوند که برای حل این مشکلات کارهای اصلی شروع شده که بیشتر در جهت رفع کمبود نیروی انسانی و پایگاه‌‌های اورژانس هستیم.

وی ادامه داد: ساماندهی اورژانس از دیگر برنامه‌های مهم ما است که این ساماندهی را از روستاها شروع کنیم تا به اورژانس بیمارستان‌های داخل شهر برسیم. البته در این زمینه خواستار همیاری و کمک مردم هستیم. در واقع ما این آمادگی را داریم که پایگاه و آمبولانس در اختیار مردم قرار دهیم تا مردم به ما در این زمینه کمک کنند.

وزیر بهداشت از تلاش برای تبدیل اورژانس از یک مرکز به یک سازمان خبر داد و خاطرنشان کرد: تبدیل اورژانس به یک سازمان می‌تواند بسیاری از مشکلات این حوزه را حل کند.

[ چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1392 ] [ 21:48 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

مسافران نوروزی با رعایت برخی نکات می‌توانند در کاهش وقوع حوادث و همچنین فراهم شده شرایط امدادرسانی در مواقع اضطراری همراه و یاور امدادگران شوند. براین اساس فراگرفتن ۳۱ نکته امدادی برای مسافران نوروزی حیاتی است.
 رعایت نکات ایمنی از سوی تمام امدادگران و نجات گران مستقر در پُست‌های امداد و نجات نوروزی برای انجام عملیات امداد، نجات، رهاسازی، اسکان و تغذیه اضطراری، کاهش و مقابله با خطرات احتمالی در جاده‌ها ضروری است.

اما مسافران نوروزی نیز با رعایت برخی نکات می‌توانند در کاهش وقوع حوادث و همچنین فراهم شده شرایط امدادرسانی در مواقع اضطراری همراه و یاور این امدادگران باشند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر برخی از این نکات شامل موارد ذیل است:

1- قبل از مسافرت، ابتدا از شرایط آب و هوایی مسیر و مقصد حرکت خود اطلاع کامل کسب کنید

2- هنگام خروج از منزل از بسته‌بودن شیر اصلی ورودی گاز، درها و پنجره‌های مطمئن شوید

3- 112، تلفن گویای امداد را به یاد داشته باشید

4- قبل از سفر از سلامت خودرو مطمئن شوید

5- به استفاده از آب و غذای سالم در سفر توجه کنید

6- هنگام سفر وسایل اولیه خودرو، زنجیر چرخ، لاستیک زاپاس و کیف کمک‌های اولیه را همراه داشته باشید

7- از پُر بودن باک بنزین خودرو مطمئن شوید

8- در صورت مواجهه با خطر خونسردی خود را حفظ کنید

9- در هر حادثه‌ای ابتدا خونسردی خود را حفظ کرده و سپس برای مقابله با آن تصمیم‌ بگیرید

10- همواره ابتدا خود را از موقعیت خطر نجات داده و بعد به کمک دیگر حادثه‌دیدگان بروید

11- به محض احساس خواب‌آلودگی و ناراحتی بلافاصله در استراحتگاهی توقف کنید

12- هنگام بروز حادثه از توقف در مسیر حادثه و تجمع در اطراف حادثه‌دیدگان پرهیز کنید

13- همواره به توصیه‌های امدادگران توجه کرده و هر اقدامی را با آنها هماهنگ کنید

14- هنگام احساس‌ خطر در مسیر حرکت، تا عادی‌شدن شرایط به کمپ‌های امدادی یا پایگاههای نوروزی مراجعه کنید

15- برای کاهش خطر و آسیب‌های ناشی از حوادث به نکات ایمنی و امدادی توجه کنید

16- هنگام سفر مراقب فرزندان خود باشید

17- قبل یا حین رانندگی از داروهای خواب‌آور استفاده نکنید

18- آرامش خود را حفظ کرده و دیگران را هم دعوت به آرامش کنید

19- با رعایت نکات ایمنی برای کمک و نجات جان مصدومان تلاش کنید

20- هلال‌احمر در حوادث احتمالی در کنار شماست

21- پایگاههای هلال‌احمر در مسیر مسافرت خود را بشناسید

22- خودرو خود را مجهز به کپسول اطفاء حریق کنید

23- هنگام سفر با احتمال در راه ماندن، همواره یک وعده غذای فاسد نشدنی به همراه داشته باشید

24- همواره با توجه به شرایط اقلیمی مسیر مسافرت خود لباس و تجهیزات مناسب را به همراه داشته باشید

25- قبل از سفر استراحت کامل داشته باشید

26- سعی کنید برای بهره‌مندی بهتر از خدمات امدادی بیشتر در روز سفر کرده و شب‌ها استراحت کنید

27- با نیروهای امدادی همکاری کامل داشته باشید

28- اگر با مبانی امدادی آشنایی ندارید، اقدامات امدادی خودسرانه‌ای که منجر به وخامت حادثه می‌شود، انجام ندهید

29- برای تماس با نیروهای امدادرسان همواره از شارژ باتری تلفن همراه خود مطمئن شوید

30- تلفن‌های همراه بدون سیم‌کارت و شارژ ریالی امکان تماس با ندای امداد (112) را دارند

31- تماس با تلفن‌های امدادی رایگان است.

[ چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1392 ] [ 21:34 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]جانشین رئیس پلیس راه فرماندهی نیروی انتظامی آذربایجان غربی از جان باختن 2 نفر در اثر وقوع 2 تصادف فوتی در محورهای ارتباطی استان از 25 اسفندماه تا امروز خبر داد.

حجت مشتاق در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص وضعیت سوانح و حوادث رانندگی از آغاز اجرای طرح نوروزی سال 93 تا امروز با اعلام اینکه تا کنون متاسفانه 2 تصادف فوتی در محورهای ارتباطی استان بوقوع پیوسته و 2 تن از هموطنان جان خود را از دست داده اند، افزود: این میان نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 4 تصادف با 5 نفر فوتی بود کاهش یافته که امیدواریم روند فعلی ادامه یابد.

وی از وقوع 23 تصادف جرحی با 40 مجروح از 25 اسفندماه امسال تا کنون خبر داد و با بیان اینکه تعداد تصادفات جرحی در سال گذشته نیز 23 مورد بوده ولی مجروح 39 نفر بود، اظهار داشت: امسال 11 تصادف خسارتی در محورهای ارتباطی آذربایجان غربی بوقوع پیوسته که امیزان طی سال گذشته 13 مورد بود.

 جانشین رئیس پلیس راه فرماندهی نیروی انتظامی آذربایجان غربی با اعلام اینکه همزمان با آغاز طرح نوروزی 100 تیم خودروی پلیس بر تردد وسایط نقلیه در محورهای مواصلاتی استان نظارت می کنند، ادامه داد: این طرح از 25 اسفند امسال تا 15 فرودین سال 93 اجرا و 80 تیم محسوس، 10 تیم نامحسوس و 10 تیم روستایی بر محورهای مواصلاتی نظارت می کنند.

مشتاق اضافه کرد: علاوه بر مامورانی که در سطح جاده ها انجام وظیفه خواهند کرد، مامورانی نیز به صورت نامحسوس در اتوبوس های مسافری بین شهری سوار شده و رفتار رانندگان را کنترل خواهند کرد.

وی یادآور شد: در اجرای طرح نظارتی نوروز پلیس با تمام رانندگانی که رفتارهای خطرساز دارند و مقررات و آیین نامه های راهنمایی و رانندگی رعایت نمی کنند برخورد کرده و رانندگانی را که بالای 10 میلیون ریال جریمه دارند متوقف خواهند کرد.

[ چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1392 ] [ 21:31 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

خودروي سواري كيا اپتيما كه با سرعت ۲۴۰ كيلومتر در ساعت در آزاد راه اميركبير استان اصفهان در حال حركت بود توسط ماموران پليس راه متوقف شد.
سرهنگ رضا رضايي با بيان اين مطلب اظهار داشت: صبح امروز ماموران تيم كنترل سرعت پاسگاه پليس راه اصفهان، تهران حين كنترل خودروهاي عبوري در آزاد راه اميركبير يك دستگاه خودروي سواري كيا اپتيما را كه با سرعت جنون اميز ۲۴۰ كيلومتر در ساعت در حال حركت بود را متوقف كردند.

وي با بيان اينكه با توقيف اين خودرو ركورد توقيف خودروهاي پرسرعت در جاده هاي استان شكسته شد گفت: در اين رابطه خودرو توقيف و به پاركينگ منتقل و راننده آن نيز جهت سير مراحل قانوني و شركت در كلاس هاي آموزشي به پليس راه استان معرفي شد.

سرهنگ رضايي بر رعايت دقيق قوانين راهنمايي و رانندگي توسط رانندگان تاكيد كرد و گفت: ماموران پليس راه استان در ايام تعطيلات نوروز بدون هيچ گونه اغماضي با تخلفات رانندگي به خصوص سرعت و سبقت غير مجاز برخورد قانوني خواهند كرد.

[ چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1392 ] [ 21:29 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
فرمانده انتظامی خراسان جنوبی خبر داد
فوت 200 نفر بر اثر تصادف در محورهای خراسان جنوبی
فرمانده انتظامی خراسان جنوبی گفت:‌ در سال جاری بیش از 200 نفر در محور‌های استان بر اثر تصادف جان خود را از دست داده‌اند.
فوت 200 نفر بر اثر تصادف در محورهای خراسان جنوبی  خلیل واعظی عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ محور بشرویه به فردوس سومین محور حادثه‌خیز استان است.

وی ادامه داد:‌ احداث پلیس راه بشرویه در این محور اقدامی شایسته و تاثیرگذار بر ایمنی این جاده و کاهش تصادف‌های جبران‌ناپذیر است.

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی آرامش و امنیت امروز را از برکت‌های انقلاب اسلامی دانست و افزود: نیروی انتظامی با پایبندی به ارزش‌های انقلاب اسلامی و با کمک همه هموطنان در راستای برقراری امنیت از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند.

واعظی متذکر شد: امنیت متعلق به همه مردم است و مردم فهیم ایران اسلامی این موضوع را به خوبی دریافته‌اند و در راه برقراری نظم و امنیت همواره پشتیبان و یاور نیروی انتظامی بوده‌اند.

وی تاکید کرد:‌ امنیت و آرامش نیازی عمومی و همگانی است و همگی باید برای استقرار آن با درک و بینشی صحیح تلاش کنیم.

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی اضافه کرد: خوشبختانه پلیس ایران در بین هموطنان از محبوبیت برخوردار است زیرا این نیروی نظامی خود را سرباز ولایت و حامی کشور می‌داند.

واعظی مردم را حلقه اتصال بین سازمان‌ها و نهاد‌ها دانست و تصریح کرد:‌ هیچ سازمان و یا ارگانی در دنیای امروز بدون تعامل با مردم و استفاده از ظرفیت‌ها و توانایی‌های آنان در انجام اهداف خود موفق نمی‌شود و نیروی انتظامی نیز از این موضوع مستثنی نیست.

وی با قدردانی از تلاش مردم و به ویژه شورای اسلامی شهرستان بشرویه برای راه‌اندازی پلیس راه این شهرستان اذعان داشت:‌ این موضوع نشانگر وحدت و انسجام مردم و همچنین درک درست آنان در رابطه با مقوله برقراری امنیت و آرامش در سطح منطقه است.

[ چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1392 ] [ 21:26 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
واژگونی خودرو در محور شیراز – اصفهان یک کشته بر جای گذاشت.
رئیس پلیس راه های شمال استان فارس گفت: امروز بر اثر واژگونی خودرو سمند در این محور ، یک کشته و یک مصدوم بر جای گذاشت.
سرهنگ سیروسی افزود: علت حادثه ، خستگی و خواب آلودگی راننده بود.

[ چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1392 ] [ 21:19 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

  مادر شدن دردسرهای خودش را دارد. یکی از مهم‌ترین دردسرها در زمان سفر خودش را نشان می‌دهد. شما دیگر نمی‌توانید مثل بقیه افراد سفر کنید. نه وقتی باردار هستید و نه وقتی بچه کوچک دارید. البته نباید نگران باشید. با تغییر کوچکی در برنامه سفر و رعایت یک سری نکات شما هم می‌توانید سفر کنید. راهنمای شهرزاد را برای گذراندن یک سفر بی خطر با فرزندتان از دست ندهید.
باردارها بخوانند
بسیاری از پزشکان اجازه سفر را به خانم‎های باردار با سن بارداری بیشتر از 28 هفته نمی‎دهند. حتی اگر پزشک‎تان این اجازه را بدهد، بهتر است قید سفر را برای بعد از هفته 32 بزنید. اگر تحت شرایط خاص بارداری هستید ممکن است پزشک‎تان شما را از هرگونه سفر منع کند. موارد منجر به استراحت مطلق، سابقه سقط، فشار و دیابت کنترل نشده بارداری، جفت میان‎راهی، خونریزی و لکه‎بینی و... از این جمله‎اند. در این مورد حتما با پزشک‎تان پیش از سفر مشورت کنید. فراموش نکنید که در سفر دائم به خودتان یادآوری کنید که باردارید تا سمت تفریحات خطرناک نروید. دور اسب سواری، دوچرخه سواری، اسکی روی آب یا برف یا چمن، شنا در آب‎های مواج و کوهنوردی در شیب زیاد را خط بکشید.
پزشکان توصیه می‌کنند در زمان بارداری تا می‎توانید آب بخورید. بطری‎های کوچک آب معدنی را دم دست‎تان بگذارید و هر نیم ساعت یک بار چند قلپ از آن بخورید. حتما یک قرص ضدتهوع مناسب همراه داشته باشید. ممکن است لازم‌تان شود. خوردنی‎های سالم هم با خودتان همراه داشته باشید تا اگر ضعف کردید و رستوران نزدیک نبود، بتوانید بخورید. به علاوه لباس و کفش گشاد و راحت هم با خودتان داشته باشید. داروها و مدارک پزشکی‎تان هم یکی از لازم‌ترین چیزهایی است که باید داشته باشید.
برای سفر با هواپیما
اگر جنین آنقدر بزرگ شده که بارداری شما معلوم است، برای سفر با هواپیما معمولا از شما نامه‌ای از دکترتان می‌خواهند. البته قبل از پرواز پزشک فرودگاه هم شما را معاینه می‌کند. اگر جنین هنوز کوچک است هم بهتر است قبل از پرواز با دکترتان مشورت کنید. دکترها به همه خانم‌های باردار اجازه پرواز نمی‌دهند. اگر اجازه پرواز را گرفتید لازم است هر نیم ساعت یک‌بار از روی صندلی‎تان بلند شوید و کمی قدم بزنید تا گردش خون‌تان منظم شود. به علاوه می‎توانید درخواست یک بالش کنید تا پشت‎تان بگذارید و راحت‎تر بنشینید.

 

 

 نکات بهداشتی
بدترین اثر بارداری در سفر، تکرر ادرار است. برای قابل تحمل کردن این مشکل می‌توانید روکش یک‎بار مصرف توالت فرنگی بخرید و همراه ببرید تا بتوانید از توالت‎های میان‎راهی استفاده کنید. در غیر این صورت، استفاده از توالت ایرانی بهداشتی‎تر است. اگر جایی هستید که از تصفیه بودن آب آن اطمینان ندارید، برای شست‌وشوی خودتان در دستشویی یک بطری کوچک آب‎معدنی یا آب تصفیه شده ببرید. احتمال عفونت‎های ادراری و دهانه رحم به خاطر آب‎های کثیف بالاست و برای زنان باردار خطرناک است.
برای سفر با ماشین یا قطار
قبل از این سفرها هم با پزشک‌تان مشورت کنید. اگر  با قطار یا ماشین سفر می‎کنید، هر 60 تا 90 دقیقه یک بار از جای‌تان بلند شوید و کمی راه بروید. با این کار گردش خون منظم انجام می‎شود. اگرچه احتمالا با فاصله‎ای کمتر از این مجبور باشید برای دستشویی از جای‌تان بلند شوید! اگر با ماشین سفر می‎کنید، بهتر است در صندلی عقب بنشینید. اگر صندلی که رویش نشسته‎اید، کیسه هوا (ایربگ) دارد، حتما آن را غیرفعال کنید، چون در صورت تصادف مختصر، ضربه ایربگ به شکم می‎تواند موجب مرگ جنین شود. در قطار تا جایی که می‌توانید پاهای‌تان را بالا بگذارید تا خون در پای‌تان جمع نشود و ورم نکند. ورم ممکن است کفش پوشیدن را در تمام سفر برای‌تان سخت کند.
مادران فسقلی‌های یک ساله بخوانند
بچه‌های 8 تا 18 ماهه هنوز حساس هستند و بعضی وقت‌ها بدقلق می‌شوند. اگر از تمیزی جایی که می‎روید مطمئن نیستید، تعداد زیادی پلاستیک بزرگ و ملحفه ببرید تا بتوانید روی همه چیز پهن کنید. کودک شما در این سن بسیار حساس است. برای کودک غذای وعده‎های طول سفر را ببرید و بقیه وعده‎ها را در مقصد آماده کنید. اگر فکر می‎کنید ممکن است مواد اولیه غذاهای او در آن محل موجود نباشد، آن مواد را به صورت یخ‌زده با خودتان ببرید. یک پیش‌بند خیلی بزرگ که آستین داشته باشد و از پشت هم با بند بسته شود، کار شما را برای شستن لباس‎های کودک بعد از هر وعده غذا کمتر می‎کند. یادتان باشد کودک بزرگ‎تر از 8 ماه، مکان آشنا و غریبه را می‎شناسد و ممکن است در مقابل چهره‎های ناآشنا یا مکان‎های جدید بازخورد منفی داشته باشد. به همین دلیل باید مواظب باشید برنامه زندگی او خیلی تغییر نکند و خسته‌اش نکنید.
مادران بچه‌های بزرگتر
اگر نمی‌خواهید خاطره سفر را برای خودتان تلخ کنید، قبل از هر چیز همراه کودک 3 تا 7 ساله خود حتما یک کارت با اطلاعات شناسایی او داشته باشید. روی این کارت نام، نام خانوادگی و شماره‎ای از خودتان را بنویسید و کارت را در جیب لباس او بگذارید. بچه‌ها در این سن خودشان دستشویی می‌روند. بهتر است دستمال مرطوب همیشه همراه‌تان باشد. اگر کودک‎تان از توالت فرنگی استفاده می‎کند، تبدیل نشیمن‎گاه توالت را با خودتان ببرید، تا بتواند بدون نگرانی به دستشویی برود. این بچه‌ها برای خودشان سلیقه دارند و می‎خواهند در مورد جزئیات سفر بدانند و نظر بدهند. بهتر است موقع برنامه‎ریزی برای سفر او را هم شریک تصمیمات خود کنید و در مواردی که تصمیم تنها به سلیقه مربوط است، از او نظر بخواهید. برای سرگرمی کودک در ماشین هم فکر کنید. بهتر است اسباب‌بازی با خود همراه داشته باشید یا بازی‌های گروهی بلد باشید. برای این‌که به فرزندتان بیشتر خوش بگذرد، برای همراهی در سفر به فکر خانواده‎هایی باشید که بچه هم سن و سال شما دارند.
مادرانی که کودک نوپا دارند بخوانند
قبل از سفر مطمئن شوید جایی که می‎روید (هتل، ویلا یا خانه دوست و آشنا) برای کودک شما ایمن است. خانه‎های ساحلی، هتل‎های میان راهی و خانه‎های مجلل و پر از مجسمه و چیزهای شکستنی اصلا مناسب شما نیستند، چون مجبور می‌شوید دائم مواظب کودک باشید و اعصاب خودتان و او را خرد کنید. غذاهای انگشتی می‌توانند نجات‌تان دهند. اسنک‎های سالم خانگی، تکه‎های میوه پوست کنده، ساقه‎های کوچک کاهو و کرفس، چوب شور، آبمیوه و شیرهای فرادما و آجیل سر کودک‎تان را گرم می‎کنند. کودکی با سنی بیشتر از یک سال و نیم، می‎تواند از شگفتی‎های مکان جدید لذت ببرد، اما حتی ددری‌ترین بچه‎ها هم ممکن است در مقابل مردمان ناشناخته و فضاهای عجیب دچار استرس شوند. برای این که نگرانی کودک‎تان را تا حد امکان کاهش دهید، تا جایی که می‎شود کنار او باشید و در طول سفر وقت‎تان را با او بگذرانید. کاری کنید که مجبور نباشید دعوایش کنید یا به او «نه» بگویید. برایش سرگرمی‎های سالم ایجاد کنید و اگر به چیزی (مثل پتو یا عروسک یا ماشین خاص) وابستگی عاطفی دارد، حتما آن را با خودتان بیاورید.
مادرانی که نوزاد دارند
پزشکان می‌گویند بهتر است نوزاد را تا 3 ماه به سفر نبرید. چون نوزادان تا این سن نیاز به توجه بدون وقفه و تغذیه مداوم و عوض کردن پوشک دارند. اما کودک 3 ماهه و بزرگ‌تر را می‎شود از خانه دور کرد، چون معمولا برنامه زندگی او روی روال عادی افتاده. کودک مریض را به هیچ وجه سفر نبرید. با این کار خودتان، کودک‎تان و همسفران‎تان را نجات داده‎اید! کلاه گرم نخی و کلاه آفتابگیر برای نوزادتان داشته باشید. هنگام بلند شدن هواپیما از زمین به نوزاد از سینه شیر بدهید یا با شیشه آب یا شیر بدهید یا پستانکش را در دهانش بگذارید. با این کار مانع گوش درد او می‎شوید. به علاوه راحت‌تر هستید که همراه‎تان آغوشی ببرید تا دست‎های‌تان در سفر آزاد باشد.
خوراکی‌ها ی لازم
* میوه‎های پوست کنده و تکه تکه شده مثل سیب، هویج و پرتقال.
* میوه‎هایی بدون نیاز به چاقو مثل نارنگی، موز، خیار، انگور
* ساقه‎های کوچک کاهو و کرفس
* بیسکویت‎های کوچک، چوب شور یا کورن فلکس
* آ جیل، مثل گردو، پسته، فندق، بادام، توت خشک، مویز
* نوشیدنی‎های فرادما مثل آبمیوه، شیر و محصولات شیری
* کشک خشک که زیاد هم شور نباشد یا قره قروت طبیعی و سالم (هر دو سرشار از کلسیم هستند)
این بازی‌ها سرتان را گرم می‌کند
*  اگر می‌خواهید از نق‌نق فرزندتان در سفر خلاص شوید، بهتر است چند بازی از پیش آماده کرده باشید تا سر خودتان و کودک‌تان را گرم کنید. مواظب باشید که راننده خیلی درگیر بازی نشود، که عواقب بدی دارد.
* نوار قصه بگذارید و همراه با بچه‎ها به قصه گوش بدهید و در مورد آن با هم حرف بزنید.
*  موسیقی و شعرهای کودکانه‎ای را که کودکان‎تان حفظند بگذارید و همه با هم بخوانید.
عروسک‎های انگشتی ببرید و از صندلی جلو برای‌شان نمایش اجرا کنید.
*  پانتومیم بازی کنید و حدس بزنید.
* بیست سوالی و اسم فامیل بازی کنید.
* ماژیک وایت‎برد همراه داشته باشید تا بچه‎ها روی شیشه ماشین نقاشی کنند. این نقاشی جذاب به راحتی پاک می‌شود.
* حباب‎ساز ببرید و ماشین یا کوپه قطار را پر از حباب کنید.
* ماشین‎های مسیر را بشمارید، سفیدها را یکی و سیاه‎ها را یکی دیگر بشمارد. برنده کسی است که ماشین بیشتری شمرده باشد. این بازی را می‎شود با درخت‎ها، تیرهای چراغ برق، کامیون‎ها، گاوها یا سگ‎های کنار جاده و هر چیز دیگری هم انجام داد.

[ یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392 ] [ 19:51 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
در صورتي كه شما چمدان خود را بسته ايد و آماده رفتن به يك مسافرت نوروزی هستيد بنشينيد و با خيال راحت اين مطلب را بخوانيد.
اگر روزي به من پيشنهاد يك سفر داده شود و بپرسند كه تمايل دارم به كجا سفر كنم در پاسخ دوست دارم نام شهرهايي از ايران زيبا را بگويم كه تا به امروز نديده ام و در صورتي كه پيشنهاد خارجي داشته باشم دوست دارم به كشوري بروم كه تاريخ و تمدن انسان ها در آن ريشه دوانده است. انسان ها در پاره اي از موارد از كار كردن و فكر كردن يا حتي از حساب و كتاب زندگي خسته مي شوند و نمي دانند كه چگونه از فكر كردن به تمام اين موارد خلاصي يابند يا حداقل براي مدتي به خود و افكار خود مرخصي بدهند. براي تمام موارد گفته شده راهكارهاي خوب و مناسبي وجود دارد. در صورتي كه شما چمدان خود را بسته ايد و آماده رفتن به يك مسافرت خوب هستيد بنشينيد و با خيال راحت اين مطلب را بخوانيد.

بهترين سفر را تجربه كنيد


تفاوتي ندارد كه سفر براي كار باشد يا براي تفريح و در كنار خانواده باشد يا خير. ولي باز هم خوب است كه حتي براي مدتي هم كه شده محيط كاري شما تغيير كند. ولي در صورتي كه مي خواهيد به سفري تفريحي برويد بايد بدانيد كه با چه كسي به مسافرت مي رويد. بايد به اين موضوع دقت كنيد كه با چه دوستاني به مسافرت مي رويد و با چه افرادي همسفر مي شويد و چه كسي به قول معروف مادر خرج شما در سفر است.

در صورتي كه مجبور هستيد به تنهايي سفر كنيد هرگز نترسيد، چون در اين سفر دوستاني را پيدا مي كنيد كه شايد از دوستان قديمي هم برايتان ماندگارتر و جذاب تر باشند و در اين صورت است كه امكان دارد اماكن تاريخي و ديدني بيشتري را ببينيد و از همه مهمتر اينكه مي توانيد دوستان جديد خود را در سفر انتخاب كنيد و از همانجا دوستي ديرينه با آنها داشته باشيد.

در صورتي كه به شهرها و كشورهاي ساحلي يا كشورهايي كه داراي جنگل هاي زيبا هستند سفر مي كنيد فراموش نكنيد كه اين موارد را فقط در ذهن دوربين خود ثبت نكنيد بلكه آنها را در ذهن خود نيز به ثبت برسانيد تا هميشه در خاطر شما ماندگار باشد و نيازي به باز كردن آلبوم نداشته باشيد.

از فشار رواني خود بكاهيد


زماني كه در سفر هستيد سعي كنيد تا فكر خود را از درگيري هايي كه در شهر خود داريد دور كنيد و روي زيبايي هاي محلي كه در آن هستيد متمركز شويد. اما به اين مطلب هم توجه كنيد كه اگر شما به بيماري هاي گوناگوني از جمله فشارخون يا ديابت يا مواردي از اين دست مبتلا هستيد، طبق تجويز پزشك، داروهاي خود را به موقع مصرف كنيد تا بهترين لذت را از سفر خود ببريد. ممكن است مسافرت، اضطراب و استرس هم داشته باشد، به خصوص اگر سفر شما همراه با گردش و بازديد از جاهاي ديدني باشد يا شما نياز به آشنايي با زبان هاي مختلف داشته باشيد يا مقصدتان شهري شلوغ باشد. اما استرس سفر، يك استرس مثبت است.

از زندگي عادي دور شويد


هر نوع تغيير مثبتي براي شما خوب است فقط به اين تغييرات با ديد باز نگاه كنيد و از آنها فاصله نگيريد حتي اگر به مدتي كوتاه، از زندگي عادي خود دور شويد، همين مسئله به تنهايي انرژي زيادي به شما مي دهد.

اينكه بخواهيد برنامه روزانه خود را كمي تغيير دهيد، مي تواند به عنوان نوعي درمان براي شما محسوب شود و اين كار از كسل و خسته شدن فكر و جسم شما جلوگيري مي كند.

هواي خوب روح را نوازش مي دهد


در صورتي كه در سفر هستيد سعي كنيد بيشتر در بيرون از هتل، چادر يا محل اقامت خود باشيد و سعي كنيد از تمام زمان هاي خود براي تفريح استفاده كنيد.

تجربه نشان مي دهد كه جابجايي حتي اگر كوتاه مدت باشد براي انسان ها مفيد است و باعث مي شود اكسيژن مناسب بدن را تامين كند. در صورتي كه در كنار ساحل نشسته ايد از آفتاب ساحلي لذت ببريد ولي مراقب آفتاب سوختگي هم باشيد و البته از نوشيدني اي كه آب بدن شما را تامين مي كند استفاده كنيد. زماني هم كه در جنگل هستيد مراقب نيش انواع پشه ها و ساير حشرات باشيد تا روز شما را خراب نكنند.

با حوصله باشيد


با هر نوع سفر (چه كاري و چه تفريحي) آمادگي اين را داشته باشيد كه با انسان هاي گوناگون و متفاوتي مواجه شويد. برخي از آنها موافق اخلاق و رفتار شما هستند و برخي ديگر نيز چندان تمايلي براي همراه شدن با شما نخواهند داشت و براي اين منظور هرگز سعي نكنيد كه ديگران را به زور همراه خود كنيد.

جسم خود را تقويت كنيد


زماني كه خود را براي سفر مهيا مي كنيد حتماً به اين امر هم توجه كنيد كه فعاليت شما در سفر بيشتر خواهد شد. علاوه بر بازديد از اماكن مختلف، شايد در برخي مواقع مجبور به پياده روي هاي طولاني مدت نيز شويد. پس اين را هم در نظر داشته باشيد و قبل از سفر با مراجعه به پزشك از داروهاي تقويتي استفاده كنيد تا در سفر با مشكلي مواجه نشويد و لذت آن را خراب نكنيد.

با لذت غذا بخوريد


از زماني كه شما فكر مسافرت مي كنيد به شكل هيجان سفر در شما رخ مي دهد؛ هيجاني كه بايد براي شما حكم استراحت داشته باشد نه اينكه با ندانم كاري و اشتباه خود را از آن محروم سازيد. براي همين با تصور اينكه به كجا مي رويد، از چه وسيله اي استفاده مي كنيد، همراه سفر شما كيست، چه مقدار پول قرار است هزينه كنيد و چه غذايي را قرار است نوش جان كنيد، به اطلاعات كاملي دست پيدا كنيد.

به همين منظور اطلاعاتي از رستوران ها يا غذاهايي كه قرار است در كشوري كه براي اولين بار به آنجا مي رويد داشته باشيد تا اينكه از مسموم شدن و ساير بيماري ها در امان بمانيد.

چمدان را آماده كنيد


اگر با مطالبي كه در بالا آمده است موافق هستيد و استرس شيرين سفر در درون شما به قليان درآمده است، معطل نكنيد و با دوستان، خانواده و خويشاوندان سفري شيرين و خاطره انگيز را براي خود آغاز كنيد.

آداب و رسوم ساير افراد را جدي بگيريد


سفر كمك مي كند تا افراد مختلفي را از سرتاسر جهان ملاقات كنيد. اجتماعي بودن و معاشرت كردن نوعي درمان به حساب مي آيد و همچنين باعث مي شود كه با فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف آشنا شويد. ولي در صورتي كه با فرهنگ متفاوت و عجيب و غريبي مواجه مي شويد هرگز آن را به مسخره نگيريد و سعي كنيد كه آن را درك كنيد، در صورتي كه اين كار برايتان دشوار است به آن كار و روش فكر نكنيد.

خاطره سازي كنيد


براي داشتن سفري خاطره انگيز هرگز با فكر خسته و تفكر اينكه بعد از بازگشت چه خواهيم كرد سفر خود را آغاز نكنيد و فقط با توكل به خداوند و در نظر گرفتن مسير و راه و گرفتن بليت و هتل، خاطره اي شيرين را براي خود آغاز كنيد تا در آينده كه به آن فكر مي كنيد نشاط داشته باشيد.

[ یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392 ] [ 19:39 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
شايع‌ترين‌ علت‌ حمله‌ قلبي‌، بسته‌ شدن‌ ناگهاني‌ جريان‌ خون‌ به‌ بخشي‌ از عضله‌ قلب‌ (مثلاً در اثر

 تشكيل‌ لخته‌ در شريان‌ كرونر [ ترومبوز كرونر ] ) است‌. مهم‌ترين‌ خطر حمله‌ قلبي‌، توقف‌ ضربان‌ قلب‌

 است‌. آثار يك‌ حمله‌ قلبي‌ تا حدود زيادي‌ وابسته‌ به‌ حجمي‌ از عضله‌ قلب‌ است‌ كه‌ دچار آسيب‌ شده‌

 است‌؛ بسياري‌ از بيماران‌ به‌طور كامل‌ بهبود پيدا مي‌كنند. داروهايي‌ مثل‌ آسپيرين‌ و داروهاي‌ حل‌كننده‌

 لخته‌، براي‌ محدود كردن‌ وسعت‌ آسيب‌ وارد شده‌ به‌ عضله‌ قلب‌ به‌ كار مي‌روند.

اقدامات‌ نجات‌دهنده‌ حيات.تشخيص‌درد فشاري‌ (شبيه‌ گيره‌) مداوم‌ در مركز قفسه‌ سينه‌ كه‌ اغلب‌ به‌ فك‌

 يا به‌ انتهاي‌ يك‌ يا هر دو دست‌ تير مي‌كشد. برخلاف‌ آنژين‌ صدري‌ (صفحه‌ قبل‌)، درد با استراحت‌ تسكين‌ پيدا نمي‌كند. 

تنگي‌ نفس‌ و احساس‌ ناراحتي‌ در بالاي‌ شكم‌ كه‌ ممكن‌ است‌ مشابه‌ با سوءهاضمه‌ شديد به‌نظر برسد.

 از حال‌ رفتن‌ (اغلب‌ بدون‌ پيش‌آگهي‌). 

غش‌ كردن‌ يا گيجي‌ ناگهاني‌ 

احساس‌ در شرف‌ مرگ‌ بودن‌ 

پوست‌ «خاكستري‌» و آبي‌ شدن‌ لب‌ها 

نبض‌ تند، ضعيف‌ يا نامنظم‌ 

عرق‌ كردن‌ شديد

احساس‌ نياز شديد به‌ هواي‌ تازه‌ (تشنگي‌ هوا)


اهداف‌

تشويق‌ بيمار به‌ استراحت‌ كردن‌ 

فراهم‌ كردن‌ شرايط‌ انتقال‌ فوري‌ بيمار به‌ بيمارستان‌

هشدار!اگر بيمار بي‌هوش‌ شد، راه‌ تنفسي‌ را باز و تنفس‌ را كنترل‌ كنيد؛ آماده‌ باشيد تا در صورت‌ لزوم‌،

 احياي‌ تنفسي‌ و ماساژ قفسه‌ سينه‌ را آغاز کنید

1) وضعيت‌ بيمار را تا حد امكان‌ طوري‌ تغيير دهيد كه‌ كاملاً احساس‌ راحتي‌ كند تا فشار روي‌ قلب‌ كم‌

 شود. وضعيت‌ نيمه‌نشسته‌ كه‌ در آن‌ سر و شانه‌ بيمار به‌ جايي‌ تكيه‌ داده‌ شود و زانوها خم‌ شوند، اغلب‌

 بهترين‌ حالت‌ است‌

.

2) با مركز اورژانس‌ تماس‌ بگيريد و آمبولانس‌ درخواست‌ كنيد. بگوييد كه‌ مشكوك‌ به‌ حمله‌ قلبي‌ هستيد.

 در صورتي‌ كه‌ بيمار از شما مي‌خواهد كه‌ با پزشك‌ او تماس‌ بگيريد، اين‌ كار را هم‌ انجام‌ دهيد.

3) اگر بيمار كاملاً هوشيار است‌، يك‌ دوز كامل‌ (۳۰۰ ميلي گرم) از قرص‌ آسپيرين‌ به‌ او بدهيد و توصيه‌

 كنيد كه‌ آن‌ را به‌ آرامي‌ بجود.

4) اگر بيمار، داروهاي‌ آنژين‌ (مثلاً قرص‌ يا اسپري‌هاي‌ افشانه‌اي‌ يا تلمبه‌اي‌) را در اختيار دارد، به‌ او كمك‌

 كنيد تا آنها را مصرف‌ كند. بيمار را تشويق‌ كنيد كه‌ استراحت‌ كند.۵) به‌طور مداوم‌، علايم‌ حياتي‌ (سطح‌

 پاسخ‌دهي‌، نبض‌ و تنفس‌) را كنترل‌ و ثبت‌ كنيد.

[ یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392 ] [ 19:33 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

اگر مي‌خواهيد براي تفريح، سرگرمي ‌و همچنين ديد و بازديد اقوام به هر كجاي كشورمان سفر كنيد و براي اين سفر خودروي شخصي خود را انتخاب كرده‌ايد، حتماً تدابيري جهت بازديد خودروي‌تان بينديشيد.

توصيه‌ هاي ايمني قبل از سفر با خودروي شخصي
 •  حتماً سطح آب رادياتور را بررسي كنيد.
 •   مخزن شيشه شور را بررسي كنيد و آب درون آن را تا نقطه معين پر كنيد.
 •   لاستيك‌ها را از نظر فرسودگي بررسي كنيد و در صورت فرسوده بودن و نداشتن آج كافي آنها را تعويض كنيد.
 •   تنظيم باد لاستيك‌ها از عوامل مهمي ‌است كه حتماً بايد بررسي شود، كم يا زياد بودن باد لاستيك‌ها باعث بالا رفتن مصرف سوخت و كشيدگي فرمان اتومبيل به طرفين مي‌شود.
 •   درست عمل كردن سيستم ترمز و ترمز دستي از موارد بسيار مهمي ‌است كه شما حتماً به آن توجه داريد. زيرا در جاده‌ها و آزاد‌راه‌ها به دليل اينكه سرعت وسيله نقليه از مناطق داخل شهر بيشتر است ايمني و سلامت سيستم ترمز از اهميت خاصي برخوردار است. اگر لنت‌هاي وسيله نقليه به خوبي عمل نمي‌كند سعي كنيد قبل از آغاز سفرتان آنها را تعويض كنيد. ترمز دستي را كنترل كنيد و در صورت نياز آن را رگلاژ كنيد.
 •    فرمان خودروي خود را از نظر (نداشتن خلاصي) و روان بودن و نداشتن پوسيدگي در قسمت‌هاي جعبه فرمان بررسي كنيد.
 •    بررسي تمام سيستم‌هاي روشنايي از قبيل چراغ‌هاي ترمز، دنده عقب، دينام، چراغ‌هاي عقب و جلو، نور پايين و بالا، راهنما،‌ چراغ‌هاي پشت صفحه كيلومتر بسيار اهميت دارد، خرابي هركدام از اين قسمت‌ها مي‌تواند در طول مسير شما را دچار مشكل كند.
 •    لوله‌هاي روغن ترمز، سيلندر‌هاي ترمز و اتصالات ترمز را از نظر پوسيدگي يا خراشيدگي و نشتي بررسي كنيد و اگر احساس مي‌كنيد ممكن است يكبار اين قسمت‌ها در آينده دچار مشكل شود حتماً يدك آن قطعه را همراه داشته باشيد.
 •   كاركرد صحيح و درست تسمه پروانه سيستم فني ماشين بسيار مهم و تأثير گذار است و مرتباً اين قسمت از وسيله نقليه خود را بررسي كنيد و هميشه حتي هنگام تردد در سطح شهر هم به اين موضوع توجه كنيد.
 •   از پاك بودن سيستم سوخت رساني اطمينان حاصل كنيد. هواكش، توري پمپ بنزين، لوله‌هاي بنزين را از باك به پمپ بنزين و از پمپ بنزين به كاربراتور بررسي كنيد، چون كوچكترين انسداد در اين لوله مي‌تواند بسيار خطرناك باشد.
 •   بازديد شمع‌ها، پلاتين، واير‌ها، درب دلكو، چكش برق و كويل نيز اهميت دارد.
 •    حتماً از سالم بودن وسايل ايمني چون قفل در‌‌ها، كمربند ايمني، قفل صندوق عقب اطمينان حاصل كنيد.
 •    بوق، برف پاك كن، كيلومتر شمار، دورسنج موتور، درجه بنزين و آب را بررسي كنيد.
 •   هميشه لاستيك زاپاس را چك كنيد، جك و جعبه آچار و كمك‌هاي اوليه و كپسول آتش نشاني كه از مهمترين وسايل ضروري در وسيله نقليه است را فراموش نكنيد.
 •  به همراه داشتن پتو، چراغ قوه، طناب، شيشه آب، لوازم يدكي خودرو مي‌تواند هنگام بروز مشكل ياريگر شما باشد.

[ یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392 ] [ 19:28 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

حوادث ناشي از رانندگي نقش مهم و حساسي در تحميل زيانهاي سنگين اجتماعي و فردي در جوامع كنوني ايفا مينمايند . امروزه كمتر خانواده اي است كه از اينگونه سوانح آسيبي نديده باشد . بدون شك زيانبارترين اين صدمات مربوط به تلفات انساني و معلوليت هاست كه گذشته از اثرات مخربي كه بر خانواده دارد ، لطمات جبران ناپذيري نيز بر پيكره جامعه وارد مي كند . اينگونه است كه اتخاذ تمهيدات و تصميمات فوري در راستاي حفظ سلامت و ارتقاي ايمني رانندگان و سرنشينان وسايل نقليه بمنظور كاستن از اين زيانها ضروري مي نمايد .

يكي از راهكارهاي افزايش ايمني رانندگان و سرنشينان وسايل نقليه در تصادفات رانندگي ، استفاده از كمربند ايمني است . بر اساس مطالعات صورت گرفته در خصوص توزيع جراحات ناشي از تصادفات در بدن افراد ، ۴۰ % از ناحيه سر ، ۳۰ % از ناحيه بالاتنه ، ۱۵ % از ناحيه دستها و ۱۵ % از ناحيه پاها دچار جراحت شده اند . بدين ترتيب تأثير استفاده از كمربند ايمني در مهار و ايمني سر و بالاتنه اين افراد به ميزان ۷۰ % از صدمات مغزي ، نخاعي و داخلي آنان خواهد كاست .

آمارهاي مرتبط با كمربند ايمني در اروپا و آمريكا :

الف- در سال ۲۰۰۴ عمده تلفات در گروه سني زير ۴۴ سال بدليل صدمات مغزي و نخاعي بوده است .

ب - سالانه ۳۵ هزار نفر در آمريكا در اثر تصادفات رانندگي جان مي بازند كه در صورت استفاده از كمربند ايمني ، ۵۰ % آنان يعني ۱۷۰۰۰ نفر از بين نمي رفتند .

پ - استفاده كامل و صحيح از كمربند ايمني باعث كاهش ۵۰ درصدي جراحات و كاهش ۶۰ الي ۷۰ درصدي تلفات در حوادث رانندگي ميگردد .

به بيان راهكارهاي عملي بمنظور كاربردي و عمومي تر « پيشگيري بهتر از درمان » اين مقاله در راستاي شعار شدن استفاده از كمربند ايمني مي پردازد .

واژه هاي كليدي : كمربند ايمني ، حوادث رانندگي ، ايمني ترافيك ،تلفات انساني و معلوليت ها                                             (ادامه....)


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392 ] [ 19:21 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]


کودکان خود را آموزش دهید تا با فراگیری مهارت های لازم دچار تصادفات خیابانی و جاده ای نشوند. کودکان از مهدکودک تا کلاس سوم ابتدایی (5تا 10 سال ) در حال فراگیری استقلال اند. آنها از پیاده روی ، دوچرخه سواری و بازی در خارج ازمنزل لذت فراوانی می برند اماهنوز از خطرات ترافیک و تردد خودروها مطلع نیستند. شما می توانید قوانین امنیتی را به آنها آموزش دهید.مواردی که دانستن آنها برای والدین ضروری است:

اغلب والدین تصور می کنند کودکان توانایی رویارویی با ترافیک را دارند در حالی که در واقع آنها هنوز برای این خطر آمادگی ندارند.

کودکان تاقبل ازسن 10 سالگی ، مهارت های لازم برای رویارویی با شرایط خطرآفرین را ندارند.

پسران بیش از دختران در اثر جراحات ناشی از تصادفات خیابانی یا برخورد با ماشین ها جان خود را از دست می دهند.

دوچرخه وسیله نقلیه موردعلاقه کودک است اما نباید به کودک اجازه داد تا قبل از یادگیری قوانین راهنمایی و آشنایی با علائم رانندگی وترافیک درجاده ها و خیابان ها دوچرخه سواری کند. این والدین هستندکه با رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی کودک خود را نیز وادار به رعایت می کنند.

کودکان، اغلب قبل از این که در مورد چیزی فکر کنند ، عکس العمل نشان می دهند. یعنی ممکن است کاری را که والدین یا راننده ها انتظار دارند انجام ندهند.

کودکان تصور می کنند اگر آنها راننده را ببینند پس راننده هم حتماً آنها را خواهد دید.

آنها درک درستی از سرعت ندارند و تصور می کنند خودرو هر زمان که لازم باشد متوقف می شود.

تصادف با خودرو یاموتوسیکلت اغلب زمانی رخ داده است که کودکان نزدیک منزل مشغول بازی بوده اند. تمایل آنان به پریدن وسط خیابان یک امر غریزی است و این اتفاقی است که راننده اصلاً انتظار آن را ندارد. تصادف کودکان ? تا ?? ساله با خودرو، اغلب هنگام دوچرخه سواری اتفاق افتاده است که جراحات ناشی از این تصادف اکثراً در ناحیه سر و مغز است. این جراحات می تواند منجر به فلج شدن یاحتی مرگ کودک شود. این موارد برای حفظ سلامت و امنیت کودک توصیه می شود.

برای کودک خود محدودیت هایی تعیین کنید: محدودیت های مکانی از جمله جای مناسب برای دوچرخه سواری یا راه رفتن برای آنها تعیین کنید.

عادات صحیح قدم زدن را به کودک آموزش دهید؛ به کودکان خود نحوه عبور از خیابان را آموزش دهید و این فرصت را به آنها بدهید که وقتی همراه شما هستند، عبور از خیابان را امتحان کنند.

جای مناسب و امنی برای قدم زدن ، بازی و دوچرخه سواری کودک خود انتخاب کنید. جاهایی دور از خیابان، دور از محل پارک خودروها و مسیر تردد آنها پیدا کنید. به کودک خود خاطرنشان کنید که فقط درمناطق موردنظر بازی کنند. بهترین جا می تواند حیاط های دارای حصار، پارکها یا زمین های مخصوص بازی باشد.

مثال هایی برای آنها بزنید. کودکان با مشاهده رفتار والدین بسیاری از عادات رفتاری را فرا می گیرند بنابراین عبور صحیح از خیابان یا استفاده از کلاه ایمنی هنگام موتورسواری به کودک آموزش می دهدکه باید این شیوه را دنبال کند. وقتی مشغول رانندگی هستید، به محدودیت سرعت توجه کنید و کمربند ایمنی خود را ببندید تا کودک نیز از شما پیروی کند.

[ یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392 ] [ 19:14 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
نكات قبل از سفر
 1. اتومبيل خود را مورد بازبيني فني مطمئن قرار دهيم، بخصوص جلوبندي ، چرخ ها ، ترمزها و چراغ ترمزها
 2. اگر خواب آلود، عصباني يا شتابزده هستيم پشت فرمان ننشينيم.
 3. كمربند خود و سرنشينان را همان ابتدا ببنديم.
 4. فرمان را دو دستي بگيريم و هيچ لحظه اي به يك دست بسنده نكنيم.
 5. از برتري جوئي و لجاجت در رانندگي بپرهيزيم و آن را با بخشش و همدلي جايگزين كنيم.
 6. قبل از هر انحراف به چپ و راست، با چراغ راهنما علامت بدهيم و با ديد باز اين كار را انجام دهيم.
 7. در انحراف به چپ و راست ، مراقب نقاط كور ديد باشيم و حتما علاوه بر استفاده از آئينه ها ، سر را به سمت انحراف چرخانيده و با چشمان بطور مستقيم امكان انحراف را بررسي نمائيم.
 8. فاصله مطمئن با خودروي جلوئي را حفظ كنيم.
 9. پشت چراغ قرمز كه ايستاده ايم قبل از سبز شدن حركت نكنيم كه خطرناك ترين لحظه براي حركت، چراغ زرد مي باشد چون خودروي جهت ديگر با تمام سرعت در حال عبور از چراغ زرد است.
 10. از بوق زدن غيرضروري پرهيز كنيم.
 11. اگر مسيري طولاني رانندگي خواهيم كرد، حداقل هر يكصدوپنجاه كيلومتر چند دقيقه بايستيم و پس از استراحت ادامه دهيم.

[ یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392 ] [ 19:13 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

استاندار اردبیل گفت: کشورمان ایران در تصادفات جاده‌ای و تلفات رانندگی در جایگاه چهارم دنیا قرار دارد.
 به نقل از باشگاه خبرنگاران، مجید خدابخش قبل‌از‌ظهر امروز در مراسم آغاز طرح نورزی دستگاه‌ها و نهادهای دخیل در اجرای این طرح در ستاد فرماندهی انتظامی اردبیل اظهار داشت: ما از امروز شاهد اجرای طرح خوب، موثر و کارآ‌مد در صیانت از جان هموطنان و تحقق سفرهای ایمن همراه با آرامش و اطمینان هستیم که امیدواریم نتیجه این تلاش‌ها به انجام یک سفر پرخیر و برکت منجر شود.

وی با قدردانی از پلیس راه، جمعیت هلال احمر، راه و ترابری، بهداشت و درمان و میراث فرهنگی در همکاری و مشارکت برای اجرای طرح نوروزی با هدف تامین سلامت مسافران و حفظ جان هموطنان در تعطیلات نوروزی گفت: ما امیدواریم که در سایه این تعامل و همکاری یک سفر ارزشمند، خاطره‌انگیز به دور از هر گونه نگرانی و تنش در نوروز 93 برای هموطنانمان رقم بخورد.

استاندار اردبیل افزود: رویکرد ما در اجرای طرح نوروزی بیش از 18 دستگاه مجری کاهش تلفات در سفرهای نورزی و تحقق این اصل است که سفر باید ایمن با کمترین آسیب و دغدغه انجام شود تا لذت آن نسبت به مراتب بیشتر باشد.

خدابخش تصریح کرد: ما در لبیک به دغدغه مقام معظم رهبری و برطرف کردن این دغدغه و غصه معظم له از تلفات و خسارات جاده‌ای و رانندگی که ممکن است مصیبت و عزایی را به وجود آورد سعی می‌کنیم با همکاری دستگاه‌های اجرایی و نظارتی به گونه‌ای فضای پرشور و نشاط را برای انجام سفرهای مناسب فراهم آوریم که در تحقق این هدف اصحاب رسانه به ویژه صدا و سیما باید آستین بالازده و وارد گود شود.

استاندار اردبیل از مسافران به ویژه رانندگان خواست تا با در نظر گرفتن جوانب احتیاط و ایمنی ضمن لذت بردن از سفر مسافرت‌های نوروزی را با سهل‌انگاری تبدیل به عزا و مصیبت نکنند و با رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و همکاری با پلیس و دیگر دستگاه‌ها به ارتقای ایمنی سفر کمک کنند.

خدابخش در ادامه اذعان داشت: کشورمان جزو چهار کشور برتر دنیا در سوانح و حوادث رانندگی است و ما سالانه میلیون‌ها کشته در این راه تقدیم می‌کنیم که ضرورت دارد با توجه به شان و مرتبت فرهنگی و اسلامی و قانون‌مداری ایران در طول تاریخ این جایگاه و وضعیت حوادث رانندگی اصلاح شده و نگرانی‌ها در این زمینه برطرف شود.

[ یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392 ] [ 18:50 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]تلفات رانندگی باید سالانه 15 درصد کاهش یابد

سردار دكتر اسماعیل احمدی مقدم روز یکشنبه در رزمایش بزرگ ترافیکی نوروز اظهار داشت: امروز ایران کشوری سربلند در منطقه است و با توجه به ناامنی هایی که در پیرامون ما قرار دارد کشورمان بسان یک جزیره امن است.

ايشان  ادامه داد: سال 92 سال موفقی برای ایران بود که در آن شاهد خلق  حماسه سیاسی بودیم و همین امر باعث شد قدرت های بزرگ در برابر ما عقب نشینی کنند که این امر با تلاش  و مجاهدت مسئولان و حمایت رهبری به وجود آمد.

به گفته فرمانده نیروی انتظامی اگرچه در سال 91 شاهد تلاطم اقتصادی در کشور بودیم با تدابیر اتخاذ شده امسال شاهد آرامش اقتصادی در کشور هستیم.

ايشان با اشاره به اجرای طرح نوروزی پليس راهور افزود: نوروز نماد رفاه، امنیت، آرامش و نشاط برای مردم است که به مردم دنیا نشان می دهد مردم ما چه میزان متمدن هستند، هوشمندانه از طبیعت بهره می گیرند و صله رحم را انجام می دهند.

سردار احمدی مقدم با اشاره به اینکه امسال شاهد افزایش آمادگی و هماهنگی دستگاه ها برای طرح نوروزی هستیم افزود: خوشبختانه دولت و مجلس حمایت خوبی را از پلیس داشتند که من به سهم خودم از دولت به خاطر امکانات و پشتیبانی هایش تشکر می کنم.

به گفته ايشان، در حوزه کاهش تصادفات و تلفات گام های بلندی برداشته شده است و امروز تلفات از 28 هزار نفر به زیر 18 هزار نفر رسیده است. البته این آمار هنوز هم زیاد است چرا که سالانه 18 هزار نفر در جنگ تحمیلی کشته می شدند.

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه براساس برنامه پنجم توسعه باید سالانه 10 درصد از تلفات رانندگی کاهش یابد تاکید کرد: با این وجود باید تلاش کنیم در سال 15 درصد تلفات کاهش یابد تا از برنامه عقب نمانیم که این امر نیز شدنی است چرا که تمامی ابزارها برای کاهش تلفات مشخص شده است.

 

تعویض روکش آسفالت 565 کیلومتر از راهها / ارزیابی ایمنی تمام راههای اصلی توسط 11 گروه مشاور

دكتر عباس آخوندی وزير مسكن و شهرسازي روز یکشنبه در رزمایش بزرگ ترافیکی نوروز 93 اظهار داشت: در رانندگی باید توجه داشته باشیم که اولین نقش ایمنی بر عهده راننده است. باید رانندگان در سفر مفهوم شتاب را کنار بگذارند و با آرامش و ایمنی رانندگی کند.

وی با اعلام اینکه اقدامات وزارت راه برای طرح نوروزی از بهمن ماه آغاز شده است افزود: از ابتدای بهمن ماه 11 گروه مشاور را مامور کرديم تا ایمنی تمام راه های اصلی را مورد ارزیابی و سنجش قرار دهند.

به گفته وزیر راه و شهرسازی در دو ماهه اخیر 42 هزار کیلومتر از راه های کشور توسط 97 اکیپ خط کشی شد ضمن اینکه 311 اکیپ مشغول بازبینی علایم جاده ای در کشور هستند.

دكتر آخوندی افزود: در این مدت 565 کیلومتر از آسفالت جاده های کشور توسط 113 اکیپ تعویض شد.

ايشان افزود: همچنین در طرح نوروزی 110 اکیپ مامور تعمیر خودروها و بازگشایی جاده ها شدند.

 

افزایش 30 درصدی امکانات هلال احمر در نوروز

دکتر محمد فرهادی رياست جمعيت هلال احمر در رزمایش بزرگ ترافیکی نوروز 93 اظهار داشت: پایگاههای سازمان امداد و  نجات، سازمان جوانان و داوطلبان هلال احمر در مبادی ورودی و خروجی شهرها و جاده های بین شهری فعال بوده و به مسافران خدمات دهی می کند. در طرح نوروزی امسال توان امدادی هلال احمر 30 درصد افزایش یافته و در این طرح 2100 پایگاه موقت و سیار فعال هستند.

وی ادامه داد: علاوه بر 1300 دستگاه آمبولانس، موتورهای امدادی هلال احمر نیز در طرح نوروزی به کار گیری می شوند.

رئیس جمعیت هلال احمر با اعلام اینکه سازمان جوانان نیز با شعار "بی گدار به جاده نزنیم، ظریف برانیم" خدمت رسانی می کند افزود: پایگاه راهنمای مسافران نوروزی و سلامت سازمان جوانان به مسافران نوروزی خدمات ارایه خواهند کرد. ضمن اینکه طرح "هیچ سالمندی تنها نیست" توسط سازمان داوطلبان به اجرا درآمده و در این طرح اعضای داوطلبان هلال احمر به خدمات رسانی به سالمندان از جمله دید و بازدید و خدمات نظافتی منازل آنها می پردازند.

وی با اعلام اینکه بخش عمده امکانات هلال احمر در همین اواخر در اختیار آنها قرار گرفت است تاکید کرد: خوشبختانه پلیس راهور با همکاری خوبش در کمترین زمان آمبولانسهای هلال احمر را شماره گذاری کرد.  دو میلیون عضو سازمان جوانان به عنوان فعالین اجتماعی و امدادگر  در طرح نوروزی شرکت می کنند.

فعاليت 18000 نيرو در تعطيلات نوروزي

همچنین در این مراسم دکتر محمدتقی طالبیان رئیس اورژانس کشور با اعلام اینکه 2 هزار و 88 پایگاه در طرح نوروزی فعال هستند افزود: در این طرح 18 هزار نیرو به همراه 5 فروند بالگرد و 57 اتوبوس آمبولانس در 2 هزار و 88 پایگاه در سراسر  کشور امدادرسانی می کنند. ضمن اینکه 213 پایگاه سلامت نیز در این طرح فعال خواهند بود.

وی ادامه داد: خدمات پیش بیمارستانی در استانهای ایلام، کردستان، خوزستان و آذربایجان غربی رایگان است.

[ یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392 ] [ 18:48 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

در تصادفات نوروز پنج سال گذشته (1388 تا 1392)، شش هزار و 445 نفر در کشور جان خود را از دست دادند. در این مدت بیشترین آمار تلفات تصادفات نوروزی با هزار و 391 مورد در نوروز سال 1389 و کمترین آن با هزار و 141 نفر در نوروز سال 1391 ثبت شده‌ است.
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان پزشکی قانونی کشور، در نوروز امسال (1392)، 873 مرد و 354 زن در تصادفات جان باختند که بیشترین موارد آن با 850 مورد در جاده‌های برون شهری ثبت شده است. پس از آن مسیرهای درون شهری با 252، روستایی با 117 و مسیرهای نامعلوم با هشت مورد در رتبه های بعدی قرار دارند، در نوروز سال 1391 نیز بیشترین کشته های تصادفات(762 نفر) در محورهای برون شهری جان باخته اند؛به صورت میانگین مرگ های تصادفات نوروزی، بین 6 تا 6.5 درصد کل مرگ های تصادفات هر سال را به خود اختصاص می دهند. به طور مثال در سال 1391 آمار تلفات تصادفات 19 هزار و 89 نفر بود که شش درصد تلفات آن (یکهزار و 141 نفر) مربوط به تصادفات نوروز بوده است.

آمار تلفات تصادفات ایام نوروز بر اساس میانگین روزانه در سال 1389 بیشترین رقم را داشته است. در این سال به طور متوسط در هر روز 69.6 نفر در تصادفات جان باخته‌اند. همچنین به ترتیب نزولی، این آمار در سال 1390 برابر با 65.9 ، در سال 1388 برابر با 65.1، در سال 1392 برابر با 58.4 و در سال 1391 برابر با 57.1 نفر بوده ‌است.

یادآور می شود در تصادفات نوروز سال 1392، یکهزار و 227 نفر جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (1390) که تعداد تلفات تصادفات یکهزار و 141 نفر بود، ‌2.4 درصد بیشتر شده ‌است.

توجه: در این خبر تصادفات نوروزی شامل تلفات تصادفات در محدوده زمانی 25 اسفند تا 15 فرودین سال بعد است.

[ شنبه بیست و چهارم اسفند 1392 ] [ 18:12 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

سانحه رانندگی در محور شیراز - کازرون سه کشته برجای گذاشت.
رییس پلیس راه شمال فارس گفت: در این حادثه که امروز بر اثر برخورد یک دستگاه کشنده ولوو با پژو 405 رخ داد، راننده پژو و دو سرنشین آن کشته شدند.
سرهنگ سیروسی علت این تصادف را انحراف به چپ پژو اعلام کرد.

[ شنبه بیست و چهارم اسفند 1392 ] [ 17:52 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی قم از وقوع یک فقره تصادف در محور ˈدلیجان – قمˈ خبر داد و گفت: بر اثر این حادثه دو نفر کشته شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ ˈاردشیر جمشیدی رادˈ با اعلام این خبر افزود: بعدازظهر روز گذشته در محور ˈدلیجان به قمˈ یک دستگاه سواری پیکان به علت عدم توانایی راننده در کنترل وسیله نقلیه ناشی از تخطی از سرعت مطمئنه با یک دستگاه تریلی که از مسیر مخالف در حرکت بود برخورد کرد.

وی اضافه کرد: بر اثر این حادثه دو نفر از سرنشینان خودروی پیکان در دم فوت و دو تن دیگر مجروح شدند.

وی به رانندگان توصیه کرد: با توجه به روزهای پایانی سال و اوج مسافرت ها از محورهای بزرگراهی و جاده هایی که جدا کننده فیزیکی دارند، تردد کرده و کمتر از محورهایی که به صورت دو طرفه است استفاده کنند تا شاهد اینگونه حوادث تلخ و ناگوار نباشیم.

[ چهارشنبه بیست و یکم اسفند 1392 ] [ 21:35 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ] رییس پلیس راه البرز از اعمال محدودیت‌های ترافیکی روزهای پایان سال در جاده کرج- چالوس خبرداد.
جاده چالوس در نوروز یکطرفه می‌شود
سرهنگ رضا اکبری افزود: با توجه به حجم فزاینده سفر در تعطیلات نوروز و برای ارتقای ضریب ایمنی و همچنین روان شدن ترافیک در این ایام، محدودیت‌های ترافیکی دراین جاده اجرا می‌شود. وی تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده روز پنج شنبه 29 اسفند ماه ازساعت 21 جاده چالوس ازسمت مرزن آباد مسدود شده و ازساعت 24همان روز ازمیدان امیرکبیر کرج به سمت شمال تا ساعت 9 صبح روزبعد یکطرفه خواهد بود.

اکبری افزود: همچنین روز جمعه یکم فروردین ماه سال اینده از ساعت 20 تردد وسایل نقلیه از مرزن آباد به سمت کرج ممنوع و ازساعت 23همان روز ازمیدان امیرکبیر کرج به سمت مرزن آباد تا ساعت هشت صبح روزبعد یکطرفه است. وی خاطرنشان کرد: شماره تلفن‌های 02144704444و02144706666 و 88255555 به صورت شبانه‌روزی پاسخگوی وضعیت راه‌های کشور و امداد رسانی احتمالی به هموطنان است.

[ چهارشنبه بیست و یکم اسفند 1392 ] [ 12:54 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

921106-01تكنسين هاي فوريت هاي پزشكي اورژانس استان اصفهان در هفته گذشته با حضور بر بالين2374 بيمار و مصدوم به آنان خدمات پیش بیمارستانی115 ارائه كردند.


به گزارش روابط عمومی مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی اصفهان،دکترغفورراستین مدیرحوادث وفوریتهای پزشکی اصفهان گفت:كارشناسان اورژانس استان اصفهان طی روز های10لغایت16اسفند ماه سال جاری با انجام 2374ماموریت و حضور بر بالين488بيمار و مصدوم به صورت سرپايي به آنان خدمات رساني كرده و در1555 مورد ديگر حادثه ديدگان را ضمن انجام اقدامات پیش بیمارستانی با آمبولانس هاي 115 به بيمارستان منتقل نمودند.
دکتر راستین افزود:در اين مدت 265بيمار با ناراحتي هاي قلبي ، 94نفر با بيماري هاي تنفسي ، 66بيمار با مسموميت هاي دارويي و غذايي از خدمات اورژانس 115 بهره مند شدند.
وی گفت: كارشناسان اورژانس از2374 ماموريت انجام شده خود در712 مورد به محل حوادث رانندگي اعزام شده و در 78تصادف جاده اي و634 سانحه رانندگي در حوزه شهری به حادثه ديدگان امداد رساني نمودند.
ایشان با اشاره به تعداد پایگاههای اورژانس 115 در استان اصفهان عنوان نمود: اصفهان با 110 پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی که 53 پایگاه بصورت شهری و 56 پایگاه بصورت جاده ای و 731 تکنسین فوریت های پزشکی در طول شبانه روز به شهروندان امداد رسانی می نمایند.

[ چهارشنبه بیست و یکم اسفند 1392 ] [ 12:51 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]


سرعت و سبقت غيرمجاز خط قرمز پليس در طرح نوروزي / استفاده از بازرسان نامحسوس افتخاري

خبرگزاري آريا- فرمانده پليس راه گفت: در طرح نوروزي امسال علاوه بر استفاده از سامانه مردمي گزارش تخلفات رانندگي، از بازرسان نامحسوس افتخاري استفاده مي‌کنيم.
به گزارش خبرگزاري آريا، سردار محمدرضا مهماندار فرمانده پليس راه کشور در حاشيه رزمايش نوروزي همياران پليس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به اينکه شرايط آب و هواي کشور طي ديروز و امروز تغيير کرده و احتمالاً اين شرايط در نوروز هم ادامه داشته باشد همچنان طرح زمستاني در جاده هاي کشور ادامه دارد و عبور در گردنه هاي برفگير و جاده هاي کوهستاني نياز به همراه داشتن زنجير چرخ دارد.
وي ادامه داد: با توجه به بارش باران در جاده هاي چند استان از رانندگان مي خواهيم با احتياط بيشتري رانندگي کنند چرا که سطح جاده ها لغزنده بوده و امکان وقوع تصادفات را افزايش مي دهد.
به گفته فرمانده پليس راه کشور، سرعت و سبقت غيرمجاز خط قرمز پليس در طرح نوروزي است و ماموران در جاده ها با تخلفات حادثه ساز به ويژه سرعت و سبقت غيرمجاز برخورد مي کنند. تيم هاي پليس راه مستقر در جاده ها با استفاده از تجهيزات به روز سرعت خودروها را کنترل خواهند کرد.
وي با اعلام اينکه در طرح نوروزي کنترل اتوبوس ها از مبداء اجرا مي شود، تاکيد کرد: طرح تشديد کنترل ناوگان حمل و نقل عمومي مسافر در ايام نوروز اجرا مي شود و بر اساس آن کنترل اتوبوس ها از مبداء و پاسگاه هاي پليس راه اجرا مي شود. در اين طرح معاينه فني خودروها، وضعيت ظاهري اتوبوسها و استفاده از کمربند ايمني توسط راننده و مسافران کنترل مي شود.
مهماندار با اعلام اين که 10 ميليون هميار پليس داراي شناسنامه و کارت هميار پليس هستند افزود: سايت همياران نيز طراحي شده و به زودي راه اندازي مي شود. در اين سايت دانش آموزان مي توانند اطلاعات و نظراتشان را در خصوص ترافيک ارايه کنند.
وي با اشاره به طرحهاي ويژه پليس براي ايام نوروز افزود: ضمن کنترل ويژه جاده ها سامانه 110120 براي گزارش تخلفات رانندگان ناوگان عمومي مسافربري از سوي مسافران طراحي شده است.
فرمانده پليس راه کشور از فعاليت بازرسان نامحسوس افتخاري در طرح نوروزي خبر داد و افزود: در ايام نوروز با در اختيار قرار دادن شماره تلفني به بازرسان نامحسوس افتخاري اين افراد مي توانند هرگونه تخلف را در تماس با پليس اعلام کنند تا ماموران به اين تخلفات برخورد کنند. البته بازرسان نامحسوس افتخاري را پليس راهور انتخاب مي کند.
همچنين در اين مراسم کفاش معاون پرورشي وزير آموزش و پرورش با اعلام اينکه 250 هزار فرهنگيار در کشور در حال فعاليت هستند افزود: هدف ما از اجراي طرح فرهنگياران ترافيکي و همياران پليس تربيت اجتماعي و ترويج و تبليغ قانوني مداري به دانش آموزان است تا زماني که اين افراد به سن بلوغ برسند قانون را فرا گرفته و به آن عمل کنند.
وي ادامه داد: از سال جاري دانش آموزان سال اول دبستان به عنوان يار کوچولو مورد آموزش قرار مي گيرند.

[ چهارشنبه بیست و یکم اسفند 1392 ] [ 12:48 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

فرماندار ریگان از کشته و زخمی شدن 28 نفر در محور ریگان- ایرانشهر بر اثر تصادف خبر داد.  مجید اعتمادی پیش از ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت: بامداد امروز بر اثر برخورد سه دستگاه کامیون اتوبوس و سمند در محور ریگان ایرانشهر سه نفر کشته و 25 نفر مجروح شدند     .

وی ادامه داد:  بر اثر خواب آلودگی راننده کامیون و واژگون شدن آن در جاده ترانزیتی ریگان- ایرانشهر، اتوبوس به کامیون برخورد و از جاده منحرف می شود که با توانایی راننده اتوبوس سرنشینان آن تنها مجروح شدند .

اعتمادی تصریح کرد: بر اثر سرعت زیاد یک دستگاه خودروی سمند حامل افاغنه غیر مجاز و برخورد با کامیون دو نفر از افاغنه کشته شدند.

فرماندار ریگان اذعان داشت: با توجه به اینکه یک عابر پیاده در این محور بود بر اثر برخورد خودروی سمند با آن این عابر پیاده در این مسیر جان خود را از دست داد.

این مسئول اذعان داشت: با توجه به اینکه این تصادف یکی از وحشتناک ترین تصادفات بود افزود: این تصادفات باعث مسدود شدن یک ساعته مسیر ریگان- ایرانشهر شد .

نبود بیمارستان مشکل اساسی ریگان/لزوم تسریع راه اندازی اورژانس در شهرستان

اعتمادی بیان داشت: با توجه به اینکه این شهرستان فاقد بیمارستان است نیاز به راه اندازی اورژانس دارد که هرچه سریعتر برای ان اقدام شود.

وی گفت: بیماران و مجروحان تصادفات این محور باید به دلیل نبود بیمارستان مسافت 100 کیلومتری ریگان- بم طی کنند.

فرماندار ریگان تصریح کرد: به دلیل نبود امکانات درمانی مجروحان تصادف امروز به بیمارستان شهرستان بم انتقال داده شدند .

اعتمادی خواستار تخصیص اعتبار برای راه اندازی اورژانس شهرستان ریگان شد.                  

[ چهارشنبه بیست و یکم اسفند 1392 ] [ 12:44 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ] (محدوديتهاي ترافيكي)

 

 

-1 تردد موتور سيكلت از ساعت 1200 ظهر روز چهار شنبه مورخ 92/12/21 الي ساعت 2400  روزجمعه 92/12/23 از محورهاي
 كرج- چالوس، هراز، فيروزكوه و محور تهران- سمنان- مشهد و بالعكس ممنوع مي‌باشد.

2- محور كرج- چالوس

الف-تردد انواع تريلر و كاميون از محور كرج- چالوس كماكان ممنوع مي باشد.

ب- تردد انواع وسايل نقليه از ساعت 1430 الی 2400 روز جمعه مورخه 92/12/23 از كرج به سمت مرزن آباد ممنوع بوده وبا اعلام مامورين پليس راه در محل تردد انواع وسايل نقليه از ساعت 1730  الی 2400 روز جمعه  مورخه 92/12/23 از 15 كيلومتر بالاي مرزن آباد(دزبن) به سمت كرج بصورت يكطرفه خواهد بود.

 3- محور هراز     

الف- تردد كليه تريلرها ازمحور هرازكماكان ممنوع مي باشد.

ب- تردد كليه كاميونها وكاميونت ها به استثناي حاملين موادسوختي و فاسد شدني  از ساعت 1200 الی 2400 روز چهارشنبه مورخه 92/12/21 و همچنین از ساعت 0600 الی 2400 روز های پنج شنبه و جمعه مورخه های 22و92/12/23 از محور هراز ممنوع مي باشد.

4- محور دماوند

تردد كليه تریلر ها به استثناي حاملين موادسوختي و فاسد شدني  از ساعت 0600 الی 2400 روز جمعه مورخه های  92/12/23 از محور تهران به قائم شهر و بالعکس  ممنوع مي باشد.

ضمناً مركزاطلاعات وكنترل ترافيك پليس راهور ناجا با شماره تلفن 120 و 88255555 (ده خط) به طور شبانه روزي پاسخگوي وضعيت راههاي كشور و امداد رساني احتمالي به هموطنان عزيز كشورمان ميباشد

 

 

رانندگان وسایل نقلیه ای که قصد سفر در محورهای برفگیر و کوهستانی را دارند لازم است ضمن همراه داشتن زنجیر چرخ از سلامت سیستم گرمایش وسیله نقلیه خود اطمینان حاصل نمایند .

[ چهارشنبه بیست و یکم اسفند 1392 ] [ 12:31 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]


فرمانده پلیس راه آزاد راه ساوه- همدان گفت: یک دستگاه اتوبوس بنز ۴۵۷ در ساعت سه و ۳۰ دقیقه بامداد دوشنبه در مسیر جنوبی کیلومتر ۶۵ این آزاد راه دچار آتش سوزی شد.

به گزارش مرصاد به نقل از باشگاه خبرنگاران، سروان مصطفی گله دار با اشاره به این که این اتوبوس با ۴۰ سرنشین از سنندج عازم تهران بود، افزود: خوشبختانه در این حادثه به کسی آسیبی وارد نشد.

وی بیان کرد: این حادثه در حالی به وقوع پیوست که راننده خودرو متوجه نقص فنی جعبه فیوض و آتش داخل داشبورد وسیله نقلیه شد.

فرمانده پلیس راه آزاد راه ساوه- همدان در پایان خاطر نشان کرد: در مدت چند دقیقه و پیش از آن که کسی بتواند اقدامی برای مهار آتش انجام دهد، آتش تمام اتوبوس را در بر گرفت.

وی گفت: علت دقیق وقوع این سانحه از سوی عوامل آتش نشانی در دست بررسی است و تحقیقات بیشتر در این خصوص ادامه دارد.

[ سه شنبه سیزدهم اسفند 1392 ] [ 12:6 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کشور گفت: حوادث وی‍ژه پرتلفات در هفته گذشته بیش از 480 مصدوم برجای گذاشت.

به گزارش  خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت ،دکتر محمد تقی طالبیان گفت: 154حادثه ویژه رخ داده طی هفته گذشته منجر به اعزام 239 آمبولانس و بیش از 480 تکنسین اورژانس پیش بیمارستانی به محل حوادث شد.
وی افزود: نیروهای امدادی اورژانس 115 پس از ارائه خدمات پزشکی به مصدومان، 480 نفر را جهت دریافت مراقبت های تخصصی بیشتر به مراکز درمانی منتقل کردند.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کشور گفت: در ساعت 08:47، 9 اسفند ماه مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی بیرجند از واژگونی یک دستگاه پراید در محور بیرجند- اسدیه مطلع شد. که بلافاصله 4 تیم امدادی اورژانس پیش بیمارستانی به محل اعزام، که اولین تیم اورژانس 115 پس از 10 دقیقه به محل حادثه رسیده و 6 نفر مصدوم حادثه را پس از انجام اقدامات اولیه و تخصصی فوریتهای پزشکی به بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند منتقل کردند.
دکتر طالبیان در ادامه گفت: در ساعت 11:36 نهم اسفند ماه مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی مازندران از واژگونی یک دستگاه پیکان وانت در محور جویبار - کیاکلا مطلع شد که بلافاصله 3 تیم امدادی اورژانس پیش بیمارستانی به محل اعزام، که اولین آمبولانس پس از 6 دقیقه به محل حادثه رسیده و 7 نفر مصدوم حادثه را پس از انجام اقدامات اولیه و تخصصی فوریتهای پزشکی به بیمارستان عزیزی جویبار منتقل کردند
وی افزود: در ساعت 14:55، 9 اسفند ماه مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی بیرجند از تصادف دو دستگاه پراید در محور بیرجند- سربیشه مطلع شد که بلافاصله 4 دستگاه آمبولانس اورژانس پیش بیمارستانی به محل اعزام، که اولین آمبولانس پس از 11 دقیقه به محل حادثه رسیده و 8 نفر مصدوم حادثه را پس از انجام اقدامات اولیه و تخصصی فوریتهای پزشکی به بیمارستان امام رضا(ع) بیرجند منتقل کردند.

[ سه شنبه سیزدهم اسفند 1392 ] [ 12:3 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

هر که نفسي را از مرگ نجات دهد مانند آن است که همه مردم را حيات بخشيده است. "قرآن کريم"

اینجانب تکنسین فوریت های پزشکی شاغل در اورژانس 115 بوده و هدفم از ایجاد این وبلاگ اطلاع رسانی مناسب و کمک به کاهش آمار تصادفات و سوانح و همچنین طرز برخورد و مقابله با انواع حوادث و سوانح میباشد . با امید به اینکه با آگاهی بیشتر شاهد کاهش آمار تصادفات و سوانح باشیم . انشاالله ( محمودرضامدرسی )
لینک دوستان