حوادث و سوانح جاده ها
در این وبلاگ از حوادث ترافیکی جاده ها و شهرها دیدن فرمایید.لطفا نظر ات خود را مرقوم نمایید . متشکرم 
قالب وبلاگ
رییس پلیس راه ناجای کشور گفت: سرعت، خستگی و سبقت غیرمجاز سه علت عمده حوادث نوروز امسال بود.سرهنگ مهماندار در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر افزود: خوشبختانه از 25 اسفند 89 تاکنون حوادث کمتری در کشور رخ داده است که آمار دقیق آن به زودی منتشر خواهد شد.

وی به رانندگان و مسافران نوروزی توصیه کرد: دو نکته مهم سرعت مطمئنه و نیز برنامه ریزی برای رفع خستگی در طول سفر را همواره رعایت کنند تا سفری بی خطر داشته باشند.

سرهنگ مهماندار همچنین با اشاره به آغاز دور دوم سفرهای نوروزی در کشور افزود : امروز و دیروز دربرخی مسیرها ترافیک نیمه سنگین به وجود آمد که با حضور نیروهای دست اندرکار مانند پلیس راه ، هلال احمر، اورژانس و نیز نیروهای انتطامی به عنوان نیروی کمکی ترافیک در کنترل است.

او برای بررسی وضع ترافیکی جاده‌های گلستان به این استان سفر کرده است

[ یکشنبه هفتم فروردین 1390 ] [ 0:56 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
محدودیت‌های ترافیکی در محورهای استان تهران و البرز

فرمانده نیروی انتظامی استان تهران و البرز گفت: در پایان موج اول سفرهای نوروزی محورهای مواصلاتی استان تهران و البرز با محدودیت ترافیکی همراه است


به گزارش واحد مرکزی خبر، سردار علیرضا اکبرشاهی در حاشیه بازدید از محورکرج - چالوس افزود: با توجه به بازگشت برخی مسافران نوروزی در پنجم فرودین، این محور از مسیر شمال به جنوب یکطرفه خواهد شد.

او از رانندگان خواست محور کرج - قزوین - رشت و یا فیروزکوه را برای ادامه مسیر انتخاب کنند.

فرمانده نیروی انتظامی استان تهران و البرز گفت: همچنین محور هراز نیز از ساعت 14 تا 24 امشب از نقطه کریتون به شمال یکطرفه خواهد شد و برای محورکرج - قزوین هم تا ساعت یک شب اعمال محدودیت می‌شود.

سردار اکبرشاهی افزود: محورهای مواصلاتی استان تهران و البرز در تعطیلات نوروز ، دارای بیشترین حجم ترافیکی هستند بطوریکه روزانه تردد 195 هزاردستگاه خودرو در آزاد راه تهران - کرج به ثبت رسیده است.

او گفت: در محورهای کرج، چالوس و هراز تردد کامیون به استثنای کامیونهای حامل مواد سوختی و فاسد شدنی ممنوع است

[ یکشنبه هفتم فروردین 1390 ] [ 0:52 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]


پلان مرگ
  دکتر علیرضا اسماعیلی*:
از زمان ثبت نخستین موارد فوت ناشی از تصادفات جاده‌ای در سال 1899، آسیب‌های تصادفات مربوط به حمل‌ونقل در سراسر جهان به‌خصوص در کشورهای در حال توسعه رایج باقی مانده است.

قرن بیستم قرن آسیب نام گرفته است. در سال2003 دبیرکل سازمان ملل متحد، در مورد چالش جدی ناشی از صدمات رانندگی جاده‌ای هشدار داد. میزان مرگ نسبت به هر 10هزار وسیله نقلیه در کشورهای پردرآمد 1/7و در کشورهای در حال توسعه بیش از 50 بود. کشورهای توسعه‌یافته از سال1960 همچنان کاهش میزان صدمات رانندگی جاده‌ای را تجربه می‌کنند که نشان‌دهنده تلاش‌های زیاد آنها در شناسایی عوامل و اجرای صحیح اقدامات پیشگیرانه مؤثر است. اما اینها در کشورهای در حال توسعه ناکافی است. تصادفات جاده‌ای از دیرباز اجتناب‌ناپذیر فرض شده بود و تصور می‌شد که در نتیجه اتفاقات تصادفی و غیرقابل پیش‌بینی ایجاد می‌شوند.

در بیشتر کشورهای در حال توسعه کمبود داده‌های خوب در مورد تصادفات برای مقاصد تشخیصی به‌خصوص در مورد انواع و علل تصادفات محسوس است. از این‌رو با تاخیر پاسخ از سوی جامعه بین‌المللی مواجه شده است. بعضی از محققان بی‌توجهی کافی به گزارشات دقیق تصادفات را مورد انتقاد داده‌اند. با این وجود، داده‌های در دسترس تعامل بین حالت‌های مختلط ترافیک و استفاده‌کنندگان دیگر از جاده را به‌عنوان علت اصلی تصادفات معرفی می‌کنند.

در اکثر کشورهای در حال توسعه اهمیت راه‌آهن نادیده گرفته شده است و عمدتا به جای آن از حمل‌ونقل جاده‌ای استفاده می‌شود؛ در نتیجه سیستم‌های جاده‌ای بار ترافیک سنگینی دارند.

جاده‌های بد لزوما جاده‌های غیرآسفالت نیستند بلکه شامل جاده‌های آسفالت با نگهداری ضعیف، بدون محدودیت‌های کارآمد سرعت، و بزرگراه‌های دارای طراحی ضعیف نیز می‌شوند.


ادامه مطلب
[ شنبه ششم فروردین 1390 ] [ 18:47 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
تلاش کنید در  سال نو با افزودن دقت به رانندگی، خود و خانواد‌ه‌تان را دور از خطر نگه دارید .


مرگ پشت پیچ جاده‌هاست یا شاید لای پلک‌های خواب‌آلود راننده جا خوش کرده باشد و با یک لحظه بی‌دقتی، می‌تواند ورق را به نفع تصادف برگرداند و حادثه‌ای غیرقابل جبران را رقم زند. هر چند تا شهر بعدی راه زیادی نمانده و شاید 20 کیلومتر جلوتر شهری باشد که انتظارش را می‌کشید اما به خاطر داشته باشید که همین 20کیلومتر و همین 20 دقیقه، بیشترین آمار تصادفات جاده‌ای را در سفرهای سال نو از آن خود خواهد کرد و اگر اصرار دارید بی‌توقف به شهر بعدی برسید، بدانید که طعمه حادثه‌ خواهید شد.

مرور آمار تلفات جاده‌ای سال گذشته نشان می‌دهد که تقریبا روزانه نزدیک به 70نفر جانشان را در صحنه تصادفات جاده‌ای از دست داده‌اند. عبدالرزاق برزگر، معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی به خبرگزاری‌ها گفته: بررسی‌های انجام شده در گروه آمار سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می‌دهد که در ایام نوروز امسال (25 اسفند 88 تا 15فروردین 89) یک هزار و 391نفر در تصادفات رانندگی کشته شده‌اند که این تعداد نسبت به ایام مشابه در سال گذشته1.7 درصد افزایش یافته است.

او با بیان اینکه بیشترین تصادفات منجر به مرگ در روزهای 13فروردین (99 نفر)، 26 اسفندماه (93نفر) و 27اسفندماه (88 نفر) و کمترین تصادفات منجر به مرگ در روزهای 14فروردین (47نفر) و 10فروردین‌ماه (51نفر) رخ داده‌ است. ادامه داد: استان‌های فارس با (141نفر) و تهران با (114نفر) بیشترین و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری (هرکدام 7 نفر) کمترین تعداد کشته‌های ناشی از تصادف را داشته‌اند. تصادفات منجر به مرگ در نوروز 89 حدود44.9 درصد از افراد متوفی ناشی از برخورد 2 وسیله نقلیه،25.4 رصد واژگونی وسایط نقلیه و 21.1 درصد ناشی از برخورد وسایط نقلیه به عابر متوفی بوده است. علت اصلی مرگ49.7درصد از افراد ضربه به سر،27.3 درصد شکستگی‌های متعدد و6.3 درصد به‌دلیل خونریزی بوده است. همچنین محل فوت 50.9 درصد از افراد در محل حادثه، 10.4 درصد  حین انتقال به بیمارستان و محل فوت38.1 درصد از افراد در بیمارستان بوده است.

مرگ یک‌میلیون و 300هزار نفر

سالانه یک‌میلیون و 300هزار نفر در سراسر جهان به علت تصادف جانشان را از دست می‌دهند و این آمار تکان دهنده در سراسر جهان مورد توجه سازمان‌های عمومی و بین‌المللی قرار می‌گیرد و سازمان ملل متحد نیز نسبت به این آمار واکنش نشان می‌دهد.

سهم ایران 20 برابر است

بر اساس آخرین اخبار منتشرشده، سهم کشته‌شدگان تصادفی ایران 20برابر استاندارد تعیین شده برای کشورهاست. با مرور آمار 20هزار و 500نفری کشته‌شدگان تصادفات در 10ماهه اول امسال می‌توان به این نتیجه رسید که ماهانه 2هزار نفر در کشور به این دلیل کشته می‌شوند، پیش از این، آمار 32هزار نفری و 28هزار نفری هم برای کشته‌شدگان یکساله تصادفات ایران منتشر شده بود؛ آماری که به گفته فرمانده نیروی انتظامی از تعداد کشته‌شدگان یکسال جنگ ایران و عراق نیز بیشتر است.

اگر 20برابر بودن آمار کشته‌شدگان تصادفات ایران را بپذیریم، پس باید برای کاهش این آمار برنامه‌ریزی دقیق‌تری انجام شود؛ برنامه‌ای که حداقل منجر به کاهش 80درصدی این آمار باشد. این اقدامات از نظارت بر خودروهای تولید داخل تا اصلاح هندسی جاده‌ها و خیابان‌های کشور را شامل می‌شود و ذکر این نکته ضروری است که این آمار به سادگی کاهش نخواهد یافت.                                                                                                    

[ شنبه ششم فروردین 1390 ] [ 18:41 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
                                                                                                                رييس راهور استان کرمانشاه در يک برنامه راديويي به رانندگان ياد آورکرد : رانندگي در داخل شهر با رانندگي در خارج از شهر متفاوت است .

به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس ، رييس پليس راهنمايي و رانندگي انتظامي استان کرمانشاه دقايقي پيش مهمان تلفني برنامه زنده راديويي " نسيم نوروز " بود و با اين نکته صحبت هاي خود را شروع کرد : مشارکت و همکاري شهروندان اعم از سواره و پياده در امر روان سازي ترافيک يک نقش ويژه است و شايد مي توان گفت ، خود شهروندان هستند که ترافيک را روان سازي مي نمايند و پليس هم آن را حفظ مي کنند .

سرهنگ " کوثري فر " اضافه کرد : رانندگي در داخل شهر با خارج از شهر تفاوت دارد پس رانندگان مد نظر داشته باشند وقتي که وارد شهر مي شوند نحوه رانندگي آنها بايد تغيير کنند .

وي گفت : رانندگان در داخل شهرها به چراغهاي قرمز ، سرعت گيرها ، محل عبور عابران پياده و ساير علائم هشدار دهنده و خطر دقت لازم را داشته باشند .

اين مقام انتظامي در امر ترافيک تصريح کرد : با توجه به آنکه در نقاط مختلفي از شهر اعم از نقاط ورودي و خروجي سفره هاي هفت سين زيبايي طراحي شده است ، خيلي از مسافران و شهروندان در کنار خيابان و يا ميدان نظاره گر سفره ها مي باشند .از اين افراد تقاضا داريم خودرو خود را به سمت راست جاده هدايت و مسافران از محيط سواره رو فاصله بگيرند .

رييس پليس راهور در خاتمه خاطرنشان کرد : در تصادفاتي که نياز به کروکي پليس است ، بلافاصله علائم هشدار دهنده در خيابان نصب و با شماره تلفن 110 تماس بگيريد
[ شنبه ششم فروردین 1390 ] [ 18:33 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
                                                                                                                                           سر هنگ نظر پور گفت :روز گذشته بر اثر بي احتياطي رانندگان در جاد ه هاي خوزستان7 نفر از هموطنان كشته و 16 نفر ديگر مصدوم شدند.

جانشين انتظامي خوزستان در يك مصاحبه اختصاصي با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني پليس، بيان داشت: روز گذشته در اثر بي احتياطي رانندگان در جاده هاي خوزستان 7 نفر از هموطنان كشته و 16 نفر مجروح شدند.
 
وي در ادامه اظهار داشت: بر اثر برخورد يك دستگاه خودروي پژو پارس با يك دستگاه خودروي پژو آردي در جاده قديم اهواز- خرمشهر چهار نفر از شرنشينان خودرو ها در دم كشته ،و تعداد 6 نفر مصدوم شدند.
 
اين مقام مسئول همچنين از وقوع يك فقره تصادف بين يك دستگاه سواري پرايد با يك دستگاه سواري روا در جاده هفتگل –اهواز خبر داد و گفت: بر اثر اين تصادف دو نفر از سرنشينان سواري پرابد در دم كشته شدند و تعداد 9نفر ديگر مصدوم گرديدند.
 
جانشين انتظامي استان از واژگوني يك دستكاه موتور سيكلت در جاده شوش –دزفول اشاره و عنوان داشت: در اين حادثه راكب موتور سيكلت در دم كشته و ترك نشين آن به شدت مصدوم گرديد.
 
سرهنگ نظر پور در خاتمه خاطر نشان كرد: علت تصاد فات از نظر كارشناسان عدم توجه به جلو و سرعت زياد بيان شده است.
[ شنبه ششم فروردین 1390 ] [ 18:30 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
                                                                                                               رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي عامل وقوع 35 درصد تصادفات جرحي و فوتي را خواب آلودگي و خستگي اعلام کرد.

به گزارش پايگاه خبري پليس،سردار اسکندر مومني گفت: با وجود تاکيد مکرر پليس و اطلاع رساني رسانه ها مبني بر پرهيز رانندگان از رانندگي هنگام خستگي و خواب آلودگي اما هنوز اين عامل مهمترين علت وقوع تصادفات و واژگوني خودرو در جاده هاي کشور است.

وي افزود: لحظه اي غفلت ممکن است حوادث جبران ناپذيري براي هموطنانمان به بار آورد بنابراين از رانندگان مي خواهيم پس از هر دو ساعت رانندگي استراحت کنند.

رييس پليس راهنمايي و رانندگي ناجا با اشاره به بارش برف و باران در برخي استان ها گفت: هنگام رانندگي و به ويژه در ساعات اوليه بارش به علت لغزندگي معابر وقوع تصادفات 20 درصد افزايش مي يابد.

سردار مومني افزود: براي جلوگيري از تصادفات در هنگام بارندگي ،رانندگان بايد با سرعت مطمئنه حرکت و فاصله طولي را رعايت کنند.

رييس پليس راهنمايي و رانندگي واژگوني ناشي از خستگي و خواب آلودگي، سرعت غير مجاز و انحراف به چپ را به ترتيب از عمده ترين علل وقوع تصادفات در تعطيلات نوروز اعلام کرد.

رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي از کاهش 13درصدي تصادفات از آغاز اجراي طرح نوروزي تا پايان ديروز خبر داد.

وي اضافه کرد:طرح نوروزي از 25 اسفند پارسال آغاز شده است و تا 15 فروردين امسال با حضور 500 هزار نفر در کشور اجرا مي شود.

سردار مومني، از مردم به علت رعايت قوانين و مقررات رانندگي و توجه به هشدارهاي پليس تشکر کرد و گفت: اميدواريم در مدت باقي مانده از تعطيلات اين روند ادامه يابد.

وي افزود: با آغاز به کار سازمان ها ، مراکز تجاري و کارخانجات در هفته دوم فروردين تردد خودروهاي سنگين در جاده هاي کشور افزايش مي يابد و احتمال وقوع حوادث نيز زياد خواهد شد.

سردار مومني از رانندگان خواست سرعت مطمئنه و فاصله طولي را براي جلوگيري از حوادث رانندگي رعايت کنند.
[ شنبه ششم فروردین 1390 ] [ 18:28 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
                                                                                                                                                                                                   رييس اداره پيشگيري از حوادث وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشكي ، گفت: بستن كمربند ايمني، خطر مرگ راننده و سرنشين جلوي خودرو را در تصادف ها، 40 تا 65 درصد و در سرنشينان عقب خودرو، 25 تا 75 درصد كاهش مي دهد.                                                                                                                                                بستن كمربند ايمني، از مهم ترين مداخلاتي است كه هزينه اثربخشي آن ثابت شده و امروزه استفاده از آن براي همه سرنشينان خودرو ضروري شناخته شده است.

 آسيب پذيرين اقشار در حوادث رانندگي : در تصادفات رانندگي آسيب پذيرترين افراد در گروه هاي سني به ترتيب 20 تا 24 سال، 15 تا 19 سال، 25تا 29 سال و پنج تا 9 سال قرار دارند.
 علاوه بر بستن كمربند ايمني، احترام به قوانين و مقررات راهنمايي و رانندگي، رعايت حق تقدم و رعايت فاصله و سرعت مطمئنه از جمله عواملي است كه مي تواند از وقوع تصادفات جلوگيري كند.
 اطمينان از نبود نقص فني در خودرو، صحبت نكردن با تلفن همراه و يا ساير سرنشينان و همچنين خودداري از خوردن و آشاميدن حين رانندگي از ديگر عواملي است كه مي تواند در پيشگيري از وقوع حوادث رانندگي موثر باشد.

[ شنبه ششم فروردین 1390 ] [ 18:22 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

رييس مرکز اطلاع رساني پليس راهور ناجا گفت : در 24 ساعت گذشته 124حادثه رانندگي منجر به فوت و جرح در جاده‌هاي کشور روي داده است.

به گزارش واحد مرکزي خبر، سرهنگ حسني افزود : از اين تعداد حادثه 21 فقره منجر به فوت شده است و بر اثر آن 30 نفر در صحنه تصادف جان خود را از دست داده اند .

سرهنگ حسني گفت: در 103 حادثه منجر به جرح نيز 176 نفر زخمي شده اند.

وي سرعت غير مجاز را مهمترين علت اين حوادث دانست و به رانندگان توصيه کرد در هيچ شرايطي از سرعت مطمئنه و مجاز تخطي نکنند.

[ جمعه پنجم فروردین 1390 ] [ 22:57 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
در پي حوادث رانندگي نوروزي در کشور از تاريخ 25 اسفند 89 تا صبح روز 5 فروردين سال 90 تعداد 167 نفر کشته و دو هزار و 79 تن نيز مجروح شدند.

به گزارش مهر، از آغاز طرح ملي امداد و نجات نوروزي سال 90 از تاريخ 25 اسفند سال 89 تا صبح روز 5 فروردين بالغ بر 919 عمليات امدادي توسط امدادگران جمعيت هلال احمر در سراسر کشور انجام شده‌ است.

امدادگران جمعيت هلال احمر در ادامه خدمات امدادي خود که با آغاز طرح ملي امداد و نجات نوروزي سال 90 که از 25 اسفند 89 در سراسر جاده‌ها و محورهاي مواصلاتي کشور شروع شد تا صبح روز 5 فروردين دو هزار و 787 نفر را که بر اثر حوادث مختلف دچار مشکل شده بودند نجات دادند.

همچنين در اين مدت، افراد آسيب‌ديده که به صورت سرپايي تحت مداواي امدادگران جمعيت هلال احمر قرار گرفتند 983 نفر بودند که يک هزار و 96 مصدوم نيز براي درمان‌هاي بيشتر به مراکز درماني انتقال يافتند.

در طرح ملي امداد و نجات نوروزي هلال احمر در سال 90 که تا پايان تعطيلات نوروزي ادامه خواهد داشت تاکنون يک هزار و 718 نفر از افراد درمانده و بي‌سرپناه که بر اثر حوادث رانندگي در جاده‌ها دچار مشکل شده بودند اسکان اضطراري يافتند که در بين اين افراد نيز 799 بسته غذايي و 921 بسته اقلام زيستي توزيع شده است.

 آمار نيروهاي امدادي داوطلب جمعيت هلال احمر از آغاز طرح ملي امداد و نجات نوروزي سال 90 تاکنون بالغ بر 37هزار و 280 نفر روز بوده است

[ جمعه پنجم فروردین 1390 ] [ 22:55 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

در دو حادثه رانندگي که در محور زرند-كوهبنان و بم- كرمان اين استان رخ داد، 8 نفر کشته و 5 نفر نيز زخمي شدند.                                                                              

3 كشته و 4مجروح در واژگوني سمند
به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس،سرهنگ احمد حجت آبادي فرمانده پليس راه استان كرمان گفت: واژگوني سمند در محور زرند- كوهبنان، عصر ديروز، جان 2 نفر را در صحنه تصادف گرفت و 5 نفر را روانه بيمارستان كرد.

وي تعداد كشته شدگان در اثر اين حادثه را 3 نفر اعلام كرد و افزود: يک نفر از مجروحين هم كه به بيمارستان منتقل شده بود، به دليل جراحات وارده فوت كرده است.

سرهنگ حجت آبادي در تشريح علت اصلي اين تصادف گفت: عدم توجه به جلو راننده، كه به احتمال زياد به دليل خستگي و خواب آلودگي بوده،باعث اين واژگوني شده  است.

وي اضافه كرد: تمامي كشته شدگان و مجروحين در اين حادثه از يك خانواده بوده  و كشته شدگان داراي سن هاي 70، 55و 5  بوده اند.
5 كشته و يک مجروح در تصادف كاميون و پژو در محور بم- كرمان
در برخورد يك كاميون با پژو، در محور بم-كرمان، و به دليل سبقت غير مجاز راننده كاميون، 5 نفر كشته و 1 نفر مجروح شدند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس،سرهنگ احمد حجت آبادي فرمانده پليس راه ستان كرمان گفت:در اثر برخورد يك دستگاه كاميون بنز با سواري پژو، متاسفانه 5 نفر جان خود را از دست دادند و يك نفرمجروح شد.

وي دليل اصلي اين تصادف ر،ا سبقت غير مجاز از سوي راننده كاميون اعلام كرد و افزود: پژو سواري اين حادثه كه از نوع 405 بوده است 6 سرنشين داشته كه 5 نفر از آنان كشته و يك مجروح شده است، كه همگي هم از يك خانواده بوده اند.

فرمانده پليس راه استان كرمان هم با توجه به حوادث اتفاق افتاده، به رانندگان و مسافرين نوروزي توصيه كرد:

1-از سوار نمودن مسافر، بيش از ظرفيت تعيين شده براي خودرو، پرهيز نمايند.

2-نسبت به رانندگان متخلفي كه در طول مسير، حركات خلاف آن ها را مشاهده مي كنند، بي تفاوت نباشند و نوع رانندگي آن ها را به اولين پليس راه، گزارش دهند.

3-از سرعت و سبقت غير مجاز در سفر خودداري نمايند و به اين اصل اعتقاد داشته باشند كه: "دير رسيدن بهتر از هرگز نرسيدن است" و تمامي حداكثر سرعت هاي نصب شده در جاده هاي كشور، بر اساس نظرات كارشناسان است و بايد بر طبق دستورات اعلام شده از سوي تابلوهاي راهنمايي، رانندگي كرد "تا طعم سفر را براي خود و ديگران تلخ نكنيم".
[ جمعه پنجم فروردین 1390 ] [ 22:54 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
معاون عمليات پليس راه کشور گفت:ترافيك در جاده ها پر حجم و نيمه سنگين است .

سرهنگ پرويز سياح البرزي در گفتگو با واحد مرکزي خبر درباره آخرين وضع جاده ها افزود : همه محورهاي خروجي مشهد ،‌ اصفهان - تهران ، ‌شيراز - اصفهان ، ‌شيراز - کازرون ،‌ شيراز - فسا ،‌ محور هراز ، ‌کرج - چالوس ،‌ قزوين - رشت ،‌ قزوين - زنجان و ‌ تهران - قم ، نيمه سنگين است .

وي اضافه کرد: بيشتر محورهاي خراسان رضوي،لرستان ،‌ محور کوهدشت - زانويه ،‌ محور نقده در آذربايجان غربي ،‌ گردنه قلاجه در کرمانشاه باراني گزارش شده است .

سرهنگ البرزي گفت : اصفهان ، ‌محور دامنه ،‌ محور داران ، اليگودرز با بارش خفيف باران همراه است.

البرزي افزود : در محورهاي هراز ،‌ فيروزکوه ،‌ جاده قديم تهران - رشت ، ‌سلفچگان - قم ،‌ قم - کاشان ،‌ جاده قم - تهران ، ‌محور گلوگاه گرگان ، جنگل گلستان و چمن بيد در استان گلستان و محور لردگان ، اهواز ، ‌لردگان- انديکاه ؛ تردد همه تريلرها و کاميون ها به جز حاملان مواد سوختي و فاسد شدني تا 24 امشب ممنوع است .

معاون عمليات پليس راه کشور افزود : در محورهاي اصلي استان هاي بوشهر و اصفهان نيز از 12ظهر امروز تا 24 امشب تردد کاميون هاي حامل سنگ و مصالح ساختماني ممنوع و در محور زاهدان - زابل نيز از ساعت 16 تا 20 تردد انواع کاميون ها ممنوع است .

سرهنگ البرزي گفت :‌ تردد انواع وسايل نقليه از رودهن به آمل امروز از ساعت 13 تا 24 ممنوع و از ساعت 15 تا 24 هم از آبعکس تا رودهن يکطرفه است .

وي اضافه کرد " از ساعت 12 امروز تا يک بامداد فردا تردد انواع وسايل نقليه در محدوده کرج به مرزن آباد ممنوع و از ساعت 15 امروز نيز از مرزن آباد تا کرج تردد يکطرفه است .

[ جمعه پنجم فروردین 1390 ] [ 22:48 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

يک دستگاه اتوبوس حامل زائران ايراني صبح امروز در عراق واژگون شد.

، مسولان حج و زيارت در عراق اعلام کردند : اين اتوبوس در حال بازگشت به ايران بود که در منطقه کوت نزديک مرز با ايران بر اثر بارندگي و لغزنده بودن سطح جاده (بي احتياطي راننده ) واژگون شد.

خبرهاي اوليه حاکي از زخمي شدن شماري از زائران است.  به گفته اين منبع ؛ احتمال کشته شدن تعدادي از زائران نيز وجود دارد.

اين اتوبوس متعلق به کارواني از تهران بوده است.

[ جمعه پنجم فروردین 1390 ] [ 22:47 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
                                                                                                                                                موج دوم سفرها و آمادگي کامل پليس                                                                                           امسال نسبت به سال گذشته حجم مسافرتهاي نوروزي افزايش داشته و حوادث و تصادفات جاده اي کاهش چشم گيري داشته است.

سردار"اسکندر مومني" رئيس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران در قم گفت: مسافرتهاي نوروزي امسال افزايش چشمگيري داشته و مردم جهت استفاده از تعطيلات نوروزي و طبيعت زيباي کشور به سفر مي روند.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي کشور با اشاره به کاهش محسوس آمار تلفات جاده اي گفت: پليس با همکاري همه دستگاههاي امداد و نجات با اجراي طرحهاي ويژه نوروزي توانسته است آمار تلفات جاده اي را به حداقل برساند و اين نشان دهنده قانونمند بودن و رعايت قوانين راهنمايي و رانندگي در کشور است و حاصل اين هماهنگي و همکاريها آرامش و ايمني مردم و کاهش حوادث و سوانح است.

سردار"مومني" از شروع دور دوم سفرهاي نوروزي از عصر امروز خبر داد و گفت: کساني که در دوره اول تعطيلات نوروزي به سفر رفته اند در راه برگشت به مبدا مي باشند و همچنين کسانيکه به سفر نرفته اند از امروز به سفر ميروند.

وي با تاکيد بر آمادگي عوامل راهنمايي و رانندگي براي کنترل و نظارت کامل بر جريان آمد و شد جاده ها، اظهار داشت: بنابراين پايان هفته جاري و در روزهاي پنجشنبه و جمعه شاهد حجم ترافيک نسبتا سنگيني در راههاي کشور خواهد بود.

سردار"مومني" با اشاره به نامگذاري سال 90 از سوي" فرماندهي معظم کل قوا" به سال جهاد اقتصادي گفت: هر اندازه تلاش کنيم که حوادث و تلفات رانندگي کاهش يابد ،به اقتصاد کشور کمک کرده ايم.

وي با تاکيدبر رعايت قوانين ،به همه رانندگان توصيه نمود که در برگشت از سفر از شتاب و عجله در رانندگي پرهيز نمايند و در حالت خستگي و خواب آلودگي رانندگي ننمايند.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي کشور ايمني در سفر را بسيار مهم تلقي نمود و افزود:حدود 500هزار نفر در قالب تيمهاي امداد و نجات و کمک رساني در سطح کشور در نقاط مختلف جاده اي و شهري در حالت آماده باش مشغول انجام وظيفه هستندتا هموطنان عزيز بتوانند باآرامش بيشتري از رانندگي در سفرهاي نوروزي از لذت بيشتري بهره مند گردند.

گفتني است سردار "مومني" در پايان ديدار خود از اجراي طرح ترافيکي ويژه نوروز ،با چند تن از رانندگان وسايل نقليه عمومي و مسافرين نوروزي ديدار و گفتگو کرده و توصيه هاي لازم را در خصوص رانندگي ايمن و سالم به رانندگان ارائه نمودند.
[ جمعه پنجم فروردین 1390 ] [ 1:21 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
فرمانده انتظامي استان اصفهان :

فرمانده انتظامي استان اصفهان با اشاره به اينكه پليس اصفهان درمسير تكريم ارباب رجوع و خدمات رساني بهتر به شهروندان قرار گرفته است از آماده باش كامل اين فرماندهي براي برقراري امنيت گردشگران نوروز سال 90 خبر داد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساي پليس ، سردار" حسن كرمي" با اشاره به اينكه پليس اصفهان درمسير تكريم ارباب رجوع و خدمات رساني بهتر به شهروندان قرار گرفته است اظهار داشت:نوروز 90 پليس اصفهان با رويكرد جديدي از توانمندي و قابليت آماده خدمت رساني به شهروندان و مسافران نوروزي خواهد بود به طوري كه هيچگونه احساس ناامني و نگراني در اصفهان نداشته و از اين ايام بهترين استفاده را ببرند.
ادامه مطلب
[ جمعه پنجم فروردین 1390 ] [ 1:6 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

 برخورد يک دستگاه کاميون با يک خود روي سواري ساعت در کيلو متر 43محور بم -جيرفت 5 کشته بر جاي گذاشت.

به گزارش واحد مرکزي خبر، سروان رضايي رييس پليس راه ماهان گفت :برخورد يک دستگاه کاميون با يک خودروي سواري ساعت 11 و 30 دقيقه امروز در کيلو متر 43محور بم -جيرفت پنج کشته بر جاي گذاشت.

وي علت اين حادثه را سبقت غير مجاز راننده کاميون اعلام کرد.

[ جمعه پنجم فروردین 1390 ] [ 0:47 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
121 كشته و 1422 مصدوم                                                                                                                            معاون عمليات سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر آمار فوتي‌ها و مصدومان نوروزي تا صبح روز سوم فروردين سال 90 را براساس گزارشات عمليات‌هاي امدادگران هلال‌احمر 121 نفر كشته و يك هزار 422 مصدوم اعلام كرد.

سرهنگ حيدر حيدري در گفت‌وگو با ايسنا، از انجام 779 مورد عمليات از ابتداي شروع طرح نوروزي اين سازمان تاكنون خبر داد و گفت: در اين عمليات‌ها يك هزار و 880 نفر از آسيب ديدگان، ساماندهي شدند.

وي با اعلام اين كه از ابتداي شروع طرح نوروزي سازمان امداد و نجات تا صبح روز سوم فروردين 779 مورد عمليات امداد و نجات توسط نيروهاي اين سازمان صورت گرفته است، اظهار كرد: همچنين در جريان اين حوادث يك هزار و 880 نفر در قالب 562 خانوار توسط اين نيروها ساماندهي شده‌اند.

وي افزود: از اين تعداد يك هزار و 422 نفر مجروح و مصدوم و 121 نفر در حوادث مختلف فوت شده‌اند.

معاون عمليات سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر تصريح كرد: همچنين تعداد افرادي كه توسط نيروهاي امداد كه به آنها كمك شده است، يك هزار و 725 نفر و تعداد افرادي كه درمان سرپايي داشته‌اند 690 نفر و تعداد افراد منتقل شده به بيمارستان 765 نفر بوده است.

وي يادآور شد: همچنين در اين مدت 744 مورد اسكان اضطراري صورت گرفته كه به اين افراد غذاي گرم و نيز وسايل زيستي ارائه شده است.

حيدري خاطرنشان كرد:‌ از ابتداي شروع طرح نوروزي تاكنون 29 هزار و 348 نفر ـ روز امدادگر براي امدادرساني در جاده‌هاي كشور به كار گرفته شده است.

معاون عمليات سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر با بيان اين كه عمده حوادث مربوط به تصادفات جاده‌ايست، خاطرنشان كرد: ‌در اين حوادث از تصادف يك دستگاه اتوبوس با 11 نفر كشته تا حوادثي منجر به خسارت‌هاي مالي وجود داشته كه متاسفانه در عمده اين موارد شاهد حضور خانواده‌ها بوده‌ايم.

[ جمعه پنجم فروردین 1390 ] [ 0:42 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
97 كشته و 1103 مجروح                                                                                                                              آمار فوتي‌ها و مصدومان نوروزي تا غروب روز نخست فروردين سال 90 براساس گزارشات عمليات‌هاي امدادگران هلال‌احمر به 97 نفر كشته و 1103 مجروح رسيد.

به گزارش فارس، جمعيت هلال‌‌احمر از 97 كشته در پي 550 مورد حادثه جاده‌اي از روز 25 اسفند 89 تا غروب روز نخست سال 90 در سراسر كشور خبر داد كه در پي 550 حادثه جاده‌اي تاكنون در سراسر كشور 401 خانوار آسيب ديدند.

تعداد فوتي‌ها نيز در ايام نوروزي از تاريخ 25 اسفند 89 تا غروب روز نخست سال 90 تعداد 97 نفر كشته اعلام شده است.

در اين راستا 572 نفر از مجروحان و مصدومان در پي عمليات‌هاي طرح ملي امداد و نجات نوروزي سال 90 از درمان‌هاي سرپايي بهره مند شدند.

سازمان امداد و نجات جمعيت هلال ‌احمر تاكنون براي 297 بي‌سرپناه و درماندگان جاده‌هاي كشور شرايط اسكان اضطراري را از 25 اسفند 89 تا غروب روز نخست سال 90 مهيا كرده است كه در ادامه اين فعاليت‌ها بيش از 158 بسته غذايي نيز بين اين افراد توزيع شده است.

نيروهاي امدادي مستقر و آماده‏باش جمعيت هلال‌‌احمر كه در طول اين ايام نوروزي از تاريخ 25 اسفند تا غروب روز نخست سال 90 در سراسر كشور ارائه خدمات كرده‌اند، بالغ بر 23 هزار و 796 نفر روز بوده است.

افراد حادثه ديده نيز در طول اين ايام بالغ بر يك هزار و 518 نفر بوده است كه در نهايت با تلاش امدادگران جمعيت هلال‌احمر در سراسر كشور يك هزار و 395 نفر نجات يافتند.

[ جمعه پنجم فروردین 1390 ] [ 0:40 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
مقارن تحویل سال در جاده ترانزیت بادرود -اردستان بر اثر واژگونی یک دستگاه تویوتا کمری پنج نفر از سرنشینان آن دچار حادثه شده که کد های 115 منطقه در محل حاضر و راننده اتومبیل را که نسبت به بقیه دچار صدمات بیشتری شده بود را به بیمارستان شهید بهشتی کاشان و چهار نفر بقیه را جهت مداوا به اورژانس فاطمیه بادرود اعزام نمودند ظاهرآ خواب آلودگی علت این حادثه بوده است .                                                                                                                                      

[ سه شنبه دوم فروردین 1390 ] [ 1:24 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
در ‌2 روز نخست تعطيلات نوروزي صورت گرفت

رييس ستاد تسهيلات دائمي سفرهاي كشور اعلام كرد: سفر در دو روز نخست تعطيلات نوروزي امسال ‌3/29 درصد رشد داشته است.

شهباز يزداني در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به آغاز آمارگيري سفرهاي نوروزي از ‌27 اسفندماه سال ‌1389 اظهار كرد: در دو روز نخست تعطيلات سال گذشته يعني ‌27 و ‌28 اسفندماه، هشت ميليون و ‌740 هزار و ‌171 نفر سفر اتفاق افتاد كه در دو روز نخست تعطيلات نوروزي امسال اين رقم به ‌11 ميليون و ‌300 هزار و ‌810 نفر سفر رسيد كه با رشد ‌3/29 درصد رشد مواجه بود.

او با يادآوري اين‌كه امسال مسافران به دو روش «نفرسفر» و «اقامت» آمارگيري مي‌شوند، گفت: در دو روز نخست تعطيلات نوروزي سال گذشته يعني ‌27 و ‌28 اسفندماه سال ‌89 دو ميليون و ‌115 هزار و ‌933 نفرشب داشتيم كه امسال اين رقم به دو ميليون و ‌463 هزار و ‌951 نفرشب رسيد كه امسال با ‌4/16 درصد رشد مواجه بوديم.

يزداني ادامه داد: اين آمارها نشان مي‌دهد كه همان طور كه از قبل پيش‌بيني‌ مي‌شد، با وجود هدفمند شدن يارانه‌ها، مردم در هزينه‌هاي خود مديريت كردند و سفرهاي هدفمندي را انجام مي‌دهند.

رييس ستاد تسهيلات دائمي سفرهاي كشور درباره مشكلاتي كه در دو روز نخست تعطيلات نوروزي اتفاق افتاده است، اظهار كرد: موارد متعددي در زمينه‌هاي مختلف به سامانه اطلاع‌رساني و نظارت ستاد تسهيلات سفرهاي كشور اعلام شده است؛ ولي ناظران ستاد در حال رسيدگي به آن‌ها هستند.

او همچنين با بيان اين كه در اين دو روز از استان‌هاي اصفهان، سمنان، قم و مركزي بازديد داشته است و امروز هم اين بازديد را در استان‌هاي زنجان و قزوين ادامه مي‌دهد، گفت: وضعيت سفر در حال حاضر بسيار عالي است و در گفت‌وگوهايي كه شخصا با برخي از مسافران در نقاط مختلف داشتم، هيچ نارضايتي‌اي اعلام نشد و تاكنون مشكل خاصي را بيان نكرده‌اند. ‌علاوه بر اين، نظارت عالي امسال با همكاري بخش خصوصي و دستگاه‌هاي اجرايي در حال انجام است.

يزداني در پايان با اشاره به سامانه اطلاعات گردشگري و نظارت ستاد تسهيلات سفرهاي كشور به شماره تلفن ‌09669 و سايت اينترنتي www.09669.ir بيان كرد: چنان‌چه مردم در سفرهاي خود با مشكل خاصي مواجه شدند و يا اطلاعات خاصي نياز داشتند، مي‌توانند با اين سامانه‌ها ارتباط برقرار كنند تا ضمن دريافت اطلاعات مورد نياز، به مشكلات آن‌ها نيز رسيدگي شود.

[ سه شنبه دوم فروردین 1390 ] [ 1:7 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

با توجه به حادثه واژگونی اتوبوس حامل راهیان نور ، پليس به مسافريني كه از وسايل نقليه عمومي زميني، براي سفر خود استفاده مي كنند توصيه مي كند:

1-نسبت به تخلفات رانندگان حساس باشند و به آن ها در مورد تخلفاتشان تذكر بدهند.

2-در صورت سرپيچي رانندگان از تذكر، آن ها را به اولين پليس راه در مسير، معرفي نمايند.

3-از وسايل نقليه عمومي فرسوده به دليل پايين بودن كرايه آنان استفاده نكنند، چرا كه وسايل نقليه فرسوده، ايمني لازم را در زمان حوادث ندارند و باعث عدم كنترل راننده و به وقوع پيوستن حوادث،خواهند شد.
[ سه شنبه دوم فروردین 1390 ] [ 1:5 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]

 اسامي دانشجويان فوت شده كاروان راهيان نور دانشگاه پيام نور كهنوج مشخص شد.

ساعاتي پيش اسامي دانشجويان فوت شده دانشگاه پيام نور كهنوج مشخص شد.

همه اين دانشجويان در مقطع كارشناسي تحصيل مي‌كردند. اين افراد عبارتند از:


1 - فريبا جشاني
2 - الهام نصيري‌نيا
3 - سارا پورجمالي
4 - محبوبه ميراني
5 - مريم صوغاني
6 - نصرت بامري‌شاد
7 - هادي سهرابي
8 - منصوره ستاري
9 - فاطمه مهرفر
10 - ساره سالاري

اتوبوس كاروان راهيان نور دانشگاه پيام نور كهنوج بامداد امروز در گردنه اميرالمومنين (ع) در محور ساردوئيه به جيرفت دچار سانحه شد.

در اين سانحه 37 نفر مجروح و 10 نفر فوت شدند.

[ سه شنبه دوم فروردین 1390 ] [ 1:0 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]


در نخستين روز سال 90 براثر واژگوني يك دستگاه اتوبوس حامل كاروان دختران راهيان نور دانشگاه پيام نور كهنوج در حدفاصل محور كرمان جيرفت 11 نفر كشته و 37 نفر نيز مجروح شدند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي جيرفت روز دوشنبه به ايرنا گفت: حال دو تن از مجروحان نيز وخيم بود كه به كرمان اعزام شدند.

دكتر «ابراهيم محمدي» افزود: بقيه مجروحان در بيمارستان امام (ره) جيرفت بستري هستند و حال همه رضايت بخش است.

رييس پاسگاه پليس راه جيرفت نيز گفت: اين حادثه در 50 كيلومتري محور كرمان به جيرفت در منطقه ساردوئيه رخ داده است.

سروان «نصيري» افزود: علت اين حادثه عدم توانايي راننده در كنترل وسيله نقليه ناشي از تخطي در سرعت مطمئنه بوده است.

وي اظهار داشت: اين اتوبوس حامل دانشجويان دختر دانشگاه پيام نور كهنوج بوده است كه در حال بازگشت از مناطق عملياتي دوران دفاع مقدس بودند.

[ سه شنبه دوم فروردین 1390 ] [ 0:58 ] [ محمودرضا مدرسی ] [ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

هر که نفسي را از مرگ نجات دهد مانند آن است که همه مردم را حيات بخشيده است. "قرآن کريم"

اینجانب تکنسین فوریت های پزشکی شاغل در اورژانس 115 بوده و هدفم از ایجاد این وبلاگ اطلاع رسانی مناسب و کمک به کاهش آمار تصادفات و سوانح و همچنین طرز برخورد و مقابله با انواع حوادث و سوانح میباشد . با امید به اینکه با آگاهی بیشتر شاهد کاهش آمار تصادفات و سوانح باشیم . انشاالله ( محمودرضامدرسی )
لینک دوستان
امکانات وب